menu

Strona Główna > Newsy > Władze USA oskarżają 5 Rosjan o insider trading na 82,5 mln USD

Władze USA oskarżają 5 Rosjan o insider trading na 82,5 mln USD


Władze USA oskarżyły pięciu Rosjan, którzy wykorzystali niepubliczne informacje, zdobyte podczas włamań hakerskich do dwóch firm pośredniczących w składaniu raportów korporacyjnych do SEC. Przejęte dane na temat wyników spółek użyto do insider tradingu, który wygenerował 82,5 mln dolarów zysku.

Vladislav Klyushin, właściciel moskiewskiej firmy informatycznej M-13 LLC, która według prokuratorów ma szerokie powiązania z rosyjskim rządem, został aresztowany w Szwajcarii w marcu tego roku, podczas wyjazdu na narty, i w ostatnią sobotę ekstradowano go do Stanów Zjednoczonych. Razem z czterema innymi osobami został oskarżony o handel i wykorzystanie raportów o zarobkach przedsiębiorstw, które zdobyto w wyniku włamania do systemów IT dwóch firm pośredniczących w ich składaniu. Wśród klientów zhakowanych spółek znajdowały się m.in. IBM Corp, Snap Inc i Tesla.

Za włamaniem stał Iwan Jermakow – pracownik M-13 oraz były oficer rosyjskiego wywiadu, wymieniany wśród osób odpowiedzialnych za ingerencję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Pozostali oskarżeni w sprawie to Nikołaj Rumiantcew, jeden z dyrektorów w M-13 oraz rosyjscy biznesmeni Michaił Irzak i Igor Sladkow, którzy według amerykańskiej prokuratury pośredniczyli w handlu poufnymi danymi. Cała czwórka pozostaje na wolności. Wszystkim postawiono zarzuty karne.

Pracownicy firmy Klyushina odpierają oskarżenia, nazywając sprawę motywowaną politycznie i twierdzą, że prawdziwym powodem aresztowania ich szefa są jego znajomości w kręgu rosyjskich elit państwowych.

82,5 mln dolarów nieuczciwego zysku

Jak podała amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC), przejęte informacje pozwoliły wygenerować zysk rzędu 82,5 miliona dolarów w latach 2018-2020. Insider trading w oparciu o 500 raportów korporacyjnych, zdobytych przed opublikowaniem, był prowadzony z 20 różnych rachunków maklerskich z Danii, Wielkiej Brytanii, Cypru i Portugalii.

Poza handlem na własny rachunek, oskarżeni mieli sprzedawać przejęte informacje, a także oferować otwieranie pozycji z ich wykorzystaniem w zamian za prowizję od klientów. Klyushin przebywa w tej chwili w więzieniu w stanie Massachusetts. Rozprawa w sprawie jego ewentualnego wyjścia za kaucją została wyznaczona wstępnie na czwartek.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę