menu

Strona Główna > Newsy > Władze USA oskarżają 5 Rosjan o insider trading na 82,5 mln USD

Władze USA oskarżają 5 Rosjan o insider trading na 82,5 mln USD


Władze USA oskarżyły pięciu Rosjan, którzy wykorzystali niepubliczne informacje, zdobyte podczas włamań hakerskich do dwóch firm pośredniczących w składaniu raportów korporacyjnych do SEC. Przejęte dane na temat wyników spółek użyto do insider tradingu, który wygenerował 82,5 mln dolarów zysku.

Vladislav Klyushin, właściciel moskiewskiej firmy informatycznej M-13 LLC, która według prokuratorów ma szerokie powiązania z rosyjskim rządem, został aresztowany w Szwajcarii w marcu tego roku, podczas wyjazdu na narty, i w ostatnią sobotę ekstradowano go do Stanów Zjednoczonych. Razem z czterema innymi osobami został oskarżony o handel i wykorzystanie raportów o zarobkach przedsiębiorstw, które zdobyto w wyniku włamania do systemów IT dwóch firm pośredniczących w ich składaniu. Wśród klientów zhakowanych spółek znajdowały się m.in. IBM Corp, Snap Inc i Tesla.

Za włamaniem stał Iwan Jermakow – pracownik M-13 oraz były oficer rosyjskiego wywiadu, wymieniany wśród osób odpowiedzialnych za ingerencję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Pozostali oskarżeni w sprawie to Nikołaj Rumiantcew, jeden z dyrektorów w M-13 oraz rosyjscy biznesmeni Michaił Irzak i Igor Sladkow, którzy według amerykańskiej prokuratury pośredniczyli w handlu poufnymi danymi. Cała czwórka pozostaje na wolności. Wszystkim postawiono zarzuty karne.

Pracownicy firmy Klyushina odpierają oskarżenia, nazywając sprawę motywowaną politycznie i twierdzą, że prawdziwym powodem aresztowania ich szefa są jego znajomości w kręgu rosyjskich elit państwowych.

82,5 mln dolarów nieuczciwego zysku

Jak podała amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC), przejęte informacje pozwoliły wygenerować zysk rzędu 82,5 miliona dolarów w latach 2018-2020. Insider trading w oparciu o 500 raportów korporacyjnych, zdobytych przed opublikowaniem, był prowadzony z 20 różnych rachunków maklerskich z Danii, Wielkiej Brytanii, Cypru i Portugalii.

Poza handlem na własny rachunek, oskarżeni mieli sprzedawać przejęte informacje, a także oferować otwieranie pozycji z ich wykorzystaniem w zamian za prowizję od klientów. Klyushin przebywa w tej chwili w więzieniu w stanie Massachusetts. Rozprawa w sprawie jego ewentualnego wyjścia za kaucją została wyznaczona wstępnie na czwartek.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę