menu

Strona Główna > Newsy > Władze USA oskarżają 5 Rosjan o insider trading na 82,5 mln USD

Władze USA oskarżają 5 Rosjan o insider trading na 82,5 mln USD


Władze USA oskarżyły pięciu Rosjan, którzy wykorzystali niepubliczne informacje, zdobyte podczas włamań hakerskich do dwóch firm pośredniczących w składaniu raportów korporacyjnych do SEC. Przejęte dane na temat wyników spółek użyto do insider tradingu, który wygenerował 82,5 mln dolarów zysku.

Vladislav Klyushin, właściciel moskiewskiej firmy informatycznej M-13 LLC, która według prokuratorów ma szerokie powiązania z rosyjskim rządem, został aresztowany w Szwajcarii w marcu tego roku, podczas wyjazdu na narty, i w ostatnią sobotę ekstradowano go do Stanów Zjednoczonych. Razem z czterema innymi osobami został oskarżony o handel i wykorzystanie raportów o zarobkach przedsiębiorstw, które zdobyto w wyniku włamania do systemów IT dwóch firm pośredniczących w ich składaniu. Wśród klientów zhakowanych spółek znajdowały się m.in. IBM Corp, Snap Inc i Tesla.

Za włamaniem stał Iwan Jermakow – pracownik M-13 oraz były oficer rosyjskiego wywiadu, wymieniany wśród osób odpowiedzialnych za ingerencję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Pozostali oskarżeni w sprawie to Nikołaj Rumiantcew, jeden z dyrektorów w M-13 oraz rosyjscy biznesmeni Michaił Irzak i Igor Sladkow, którzy według amerykańskiej prokuratury pośredniczyli w handlu poufnymi danymi. Cała czwórka pozostaje na wolności. Wszystkim postawiono zarzuty karne.

Pracownicy firmy Klyushina odpierają oskarżenia, nazywając sprawę motywowaną politycznie i twierdzą, że prawdziwym powodem aresztowania ich szefa są jego znajomości w kręgu rosyjskich elit państwowych.

82,5 mln dolarów nieuczciwego zysku

Jak podała amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC), przejęte informacje pozwoliły wygenerować zysk rzędu 82,5 miliona dolarów w latach 2018-2020. Insider trading w oparciu o 500 raportów korporacyjnych, zdobytych przed opublikowaniem, był prowadzony z 20 różnych rachunków maklerskich z Danii, Wielkiej Brytanii, Cypru i Portugalii.

Poza handlem na własny rachunek, oskarżeni mieli sprzedawać przejęte informacje, a także oferować otwieranie pozycji z ich wykorzystaniem w zamian za prowizję od klientów. Klyushin przebywa w tej chwili w więzieniu w stanie Massachusetts. Rozprawa w sprawie jego ewentualnego wyjścia za kaucją została wyznaczona wstępnie na czwartek.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę