Władze Włoch i Albanii rozbiły grupę oszustów finansowych
Organy śledcze we Włoszech i w Albanii ujawniły potencjalne oszustwo kryptowalutowe, którego organizatorzy mogli uzyskać dzięki temu procederowi nawet 15 mln EUR zysku.
W wyniku dochodzenia ustalono, że za oszustwo odpowiadała zorganizowana grupa przestępcza działająca z centrum kontaktowego w Tiranie, w Albanii. Podejrzani mieli wykorzystywać zdelokalizowane wirtualne sieci prywatne i anonimowe wirtualne numery telefoniczne (VPN), aby przy ich użyciu dzwonić do ofiar.
Zgodnie z komunikatem wydanym 19 grudnia przez Eurojust, ponadnarodową organizację Unii Europejskiej zajmującą się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, podczas operacji odzyskano aktywa o wartości 3 mln EUR. Podczas akcji przeprowadzonej w dniach 13-15 grudnia funkcjonariusze skonfiskowali ponad 160 przedmiotów elektronicznych, w tym laptopy, serwery, cyfrowe rejestratory wideo i telefony komórkowe.
Oszuści przekonywali do inwestycji w kryptowaluty
Schemat działania przestępców był typowy dla takich oszust inwestycyjnych. Ofiary miały otworzyć rachunek inwestycyjny i przelać niewielką kwotę. Oszuści szybko wykazywali, że wartość inwestycji rośnie i zachęcali do dalszych wpłat. Następnie zwracali się do nich oszuści, którzy przedstawiali się jako brokerzy i oferowali korzystne inwestycje w kryptowaluty z minimalnym ryzykiem. Inwestorzy „wchodzili w to”, mimo że nie mogli wiedzieć, czy jakiekolwiek aktywa kryptowalutowe zostały zakupione.
Według informacji przekazanych przez Eurojust, ofiary były nakłaniane do dokonywania znacznie większych inwestycji. Po przelaniu większych wpłat ofiary były blokowane i traciły dostęp do środków.
Dla przestępców taka działalność staje się żyłą złota, a nieświadomi inwestorzy niestety coraz częściej wpadają w pułapkę inwestycji kryptowalutowych o „dużym zysku i niskim ryzyku”. Według danych policyjnych, oszustwa kryptowalutowe wzrosły o jedną trzecią w Wielkiej Brytanii w ciągu jednego roku, a złodzieje ukradli setki milionów funtów.