menu

Strona Główna > Newsy > Władze Włoch i Albanii rozbiły grupę oszustów finansowych

Władze Włoch i Albanii rozbiły grupę oszustów finansowych


Organy śledcze we Włoszech i w Albanii ujawniły potencjalne oszustwo kryptowalutowe, którego organizatorzy mogli uzyskać dzięki temu procederowi nawet 15 mln EUR zysku.

W wyniku dochodzenia ustalono, że za oszustwo odpowiadała zorganizowana grupa przestępcza działająca z centrum kontaktowego w Tiranie, w Albanii. Podejrzani mieli wykorzystywać zdelokalizowane wirtualne sieci prywatne i anonimowe wirtualne numery telefoniczne (VPN), aby przy ich użyciu dzwonić do ofiar.

Zgodnie z komunikatem wydanym 19 grudnia przez Eurojust, ponadnarodową organizację Unii Europejskiej zajmującą się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, podczas operacji odzyskano aktywa o wartości 3 mln EUR. Podczas akcji przeprowadzonej w dniach 13-15 grudnia funkcjonariusze skonfiskowali ponad 160 przedmiotów elektronicznych, w tym laptopy, serwery, cyfrowe rejestratory wideo i telefony komórkowe.

Oszuści przekonywali do inwestycji w kryptowaluty

Schemat działania przestępców był typowy dla takich oszust inwestycyjnych. Ofiary miały otworzyć rachunek inwestycyjny i przelać niewielką kwotę. Oszuści szybko wykazywali, że wartość inwestycji rośnie i zachęcali do dalszych wpłat. Następnie zwracali się do nich oszuści, którzy przedstawiali się jako brokerzy i oferowali korzystne inwestycje w kryptowaluty z minimalnym ryzykiem. Inwestorzy „wchodzili w to”, mimo że nie mogli wiedzieć, czy jakiekolwiek aktywa kryptowalutowe zostały zakupione.

Według informacji przekazanych przez Eurojust, ofiary były nakłaniane do dokonywania znacznie większych inwestycji. Po przelaniu większych wpłat ofiary były blokowane i traciły dostęp do środków.

Dla przestępców taka działalność staje się żyłą złota, a nieświadomi inwestorzy niestety coraz częściej wpadają w pułapkę inwestycji kryptowalutowych o „dużym zysku i niskim ryzyku”. Według danych policyjnych, oszustwa kryptowalutowe wzrosły o jedną trzecią w Wielkiej Brytanii w ciągu jednego roku, a złodzieje ukradli setki milionów funtów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę