menu

Strona Główna > Newsy > Władze Włoch i Albanii rozbiły grupę oszustów finansowych

Władze Włoch i Albanii rozbiły grupę oszustów finansowych


Organy śledcze we Włoszech i w Albanii ujawniły potencjalne oszustwo kryptowalutowe, którego organizatorzy mogli uzyskać dzięki temu procederowi nawet 15 mln EUR zysku.

W wyniku dochodzenia ustalono, że za oszustwo odpowiadała zorganizowana grupa przestępcza działająca z centrum kontaktowego w Tiranie, w Albanii. Podejrzani mieli wykorzystywać zdelokalizowane wirtualne sieci prywatne i anonimowe wirtualne numery telefoniczne (VPN), aby przy ich użyciu dzwonić do ofiar.

Zgodnie z komunikatem wydanym 19 grudnia przez Eurojust, ponadnarodową organizację Unii Europejskiej zajmującą się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, podczas operacji odzyskano aktywa o wartości 3 mln EUR. Podczas akcji przeprowadzonej w dniach 13-15 grudnia funkcjonariusze skonfiskowali ponad 160 przedmiotów elektronicznych, w tym laptopy, serwery, cyfrowe rejestratory wideo i telefony komórkowe.

Oszuści przekonywali do inwestycji w kryptowaluty

Schemat działania przestępców był typowy dla takich oszust inwestycyjnych. Ofiary miały otworzyć rachunek inwestycyjny i przelać niewielką kwotę. Oszuści szybko wykazywali, że wartość inwestycji rośnie i zachęcali do dalszych wpłat. Następnie zwracali się do nich oszuści, którzy przedstawiali się jako brokerzy i oferowali korzystne inwestycje w kryptowaluty z minimalnym ryzykiem. Inwestorzy „wchodzili w to”, mimo że nie mogli wiedzieć, czy jakiekolwiek aktywa kryptowalutowe zostały zakupione.

Według informacji przekazanych przez Eurojust, ofiary były nakłaniane do dokonywania znacznie większych inwestycji. Po przelaniu większych wpłat ofiary były blokowane i traciły dostęp do środków.

Dla przestępców taka działalność staje się żyłą złota, a nieświadomi inwestorzy niestety coraz częściej wpadają w pułapkę inwestycji kryptowalutowych o „dużym zysku i niskim ryzyku”. Według danych policyjnych, oszustwa kryptowalutowe wzrosły o jedną trzecią w Wielkiej Brytanii w ciągu jednego roku, a złodzieje ukradli setki milionów funtów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę