menu

Strona Główna > Newsy > Wojna na Ukrainie: skutki dla białoruskiego fintechu i brokerów

Wojna na Ukrainie: skutki dla białoruskiego fintechu i brokerów


Wojna na Ukrainie, sankcje i możliwość odcięcia od sieci SWIFT uderzają w białoruski fintech, który przez długi czas pozostawał oknem na świat dla tysięcy inwestorów z Rosji i Wschodu.

Białoruscy brokerzy i Park Wysokich Technologii

Według informacji z 2020 roku, 71% transakcji OTC wykonywanych na Białorusi odbywało się na zlecenie nierezydentów kraju. Łączny obrót na rynku wynosił wtedy 52 mld dolarów. Niestety nie mamy wglądu do nowszych danych przez brak dostępu do stron banku centralnego i głównych białoruskich portali. Można jednak założyć, że podobnie jak na całym świecie, także tutaj liczba inwestorów stała się większa. Rozwijały się także lokalne firmy.

Według danych z oficjalnej strony Białoruski Park Wysokich Technologii (HTP) zatrudnia 76 000 osób, jest centrum rozwoju dla 122 globalnych korporacji i wygenerował wartość 2,7 mld dolarów. Piaskownica regulacyjna oraz ulgi podatkowe sprzyjały rozwojowi fintechów i startupów, dzięki czemu białoruska Dolina Krzemowa zarejestrowała 1065 podmiotów. Wśród nich rozwijali się także brokerzy i platformy inwestycyjne, z których korzysta wielu Rosjan (przez nieprzyjazne regulacje w Rosji). Kraj stanowił miejsce rejestracji ponad 20 forexowych marek.

Niepewna przyszłość

Brokerzy i firmy z państwa rządzonego przez Łukaszenkę, wychodziły daleko poza swoje podwórko, szukając talentów w całej post-sowieckiej strefie (m.in. Uzbekistan, rosyjska Wschodnia Syberia). Zapaść ekonomiczna, która dotknie w najbliższych latach Białoruś i Rosję może doprowadzić do exodusu wykfalifikowanej kadry, programistów i całych spółek. Prawdopodobnie warunki dla lokalnych traderów także staną się cięższe. Być może rolę brokerskiego centrum dla mieszkańców obu państw przejmie jakiś inny kraj, leżący w strefie wpływów Rosji.

Jednym z gorszych scenariuszy dla białoruskich brokerów byłoby odcięcie krajowych banków od SWIFT, o którym wspominano już w komunikatach płynących z Unii Europejskiej. Dotąd nie podjęto żadnych konkretnych kroków w tym kierunku, ale jeżeli armia Białorusi wkroczy na Ukrainę, albo dojdzie do innej eskalacji z jej terytorium, rozmowy o tego rodzaju wzmocnieniu sankcji zapewne powrócą.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę