menu

Strona Główna > Newsy > Wojna na Ukrainie: skutki dla białoruskiego fintechu i brokerów

Wojna na Ukrainie: skutki dla białoruskiego fintechu i brokerów


Wojna na Ukrainie, sankcje i możliwość odcięcia od sieci SWIFT uderzają w białoruski fintech, który przez długi czas pozostawał oknem na świat dla tysięcy inwestorów z Rosji i Wschodu.

Białoruscy brokerzy i Park Wysokich Technologii

Według informacji z 2020 roku, 71% transakcji OTC wykonywanych na Białorusi odbywało się na zlecenie nierezydentów kraju. Łączny obrót na rynku wynosił wtedy 52 mld dolarów. Niestety nie mamy wglądu do nowszych danych przez brak dostępu do stron banku centralnego i głównych białoruskich portali. Można jednak założyć, że podobnie jak na całym świecie, także tutaj liczba inwestorów stała się większa. Rozwijały się także lokalne firmy.

Według danych z oficjalnej strony Białoruski Park Wysokich Technologii (HTP) zatrudnia 76 000 osób, jest centrum rozwoju dla 122 globalnych korporacji i wygenerował wartość 2,7 mld dolarów. Piaskownica regulacyjna oraz ulgi podatkowe sprzyjały rozwojowi fintechów i startupów, dzięki czemu białoruska Dolina Krzemowa zarejestrowała 1065 podmiotów. Wśród nich rozwijali się także brokerzy i platformy inwestycyjne, z których korzysta wielu Rosjan (przez nieprzyjazne regulacje w Rosji). Kraj stanowił miejsce rejestracji ponad 20 forexowych marek.

Niepewna przyszłość

Brokerzy i firmy z państwa rządzonego przez Łukaszenkę, wychodziły daleko poza swoje podwórko, szukając talentów w całej post-sowieckiej strefie (m.in. Uzbekistan, rosyjska Wschodnia Syberia). Zapaść ekonomiczna, która dotknie w najbliższych latach Białoruś i Rosję może doprowadzić do exodusu wykfalifikowanej kadry, programistów i całych spółek. Prawdopodobnie warunki dla lokalnych traderów także staną się cięższe. Być może rolę brokerskiego centrum dla mieszkańców obu państw przejmie jakiś inny kraj, leżący w strefie wpływów Rosji.

Jednym z gorszych scenariuszy dla białoruskich brokerów byłoby odcięcie krajowych banków od SWIFT, o którym wspominano już w komunikatach płynących z Unii Europejskiej. Dotąd nie podjęto żadnych konkretnych kroków w tym kierunku, ale jeżeli armia Białorusi wkroczy na Ukrainę, albo dojdzie do innej eskalacji z jej terytorium, rozmowy o tego rodzaju wzmocnieniu sankcji zapewne powrócą.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę