menu

Strona Główna > Newsy > Wyciekła lista klientów Credit Suisse. Wielu z nich to przestępcy

Wyciekła lista klientów Credit Suisse. Wielu z nich to przestępcy


Wyciekły dane klientów Credit Suisse, jednego z najbardziej wpływowych banków na świecie. Wedle doniesień, bank przechowywał blisko 8 mld USD na kontach przestępców. W gronie klientów znalazł się m.in. miliarder, który zlecił morderstwo swojej partnerki z Libanu.

Kolejne kontrowersje wokół Credit Suisse. Ogromny wyciek danych ujawnił, że bank pobrał depozyty od paru podejrzanych klientów. Doniesienia o wycieku danych Credit Suisse pojawiły się w czasie, kiedy szwajcarska prokuratura zarzuciła mu poważne uchybienia m.in. w kwestii przestrzegania przepisów przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy.

Prawdopodobnie Credit Suisse pobrał depozyty od klientów zaangażowanych w przestępstwa. Informacje takie ujawnił niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung. Przez konta w Credit Suisse przepływały miliardy brudnych pieniędzy. Niektóre z kont pobierały depozyty od klientów, którzy byli zaangażowani w korupcję, łamanie praw człowieka, handel narkotykami, pranie pieniędzy oraz inne poważne przestępstwa. Bank mógł otrzymać depozyty również od podejrzanych o zbrodnie wojenne.

Oświadczenie banku

Credit Suisse zaprzecza informacjom podawanym przez organizacje prasowe. Jak powiedział bank w oświadczeniu wydanym w niedzielę:

Credit Suisse zdecydowanie odrzuca zarzuty i insynuacje dotyczące rzekomych praktyk biznesowych banku. Przedstawione sprawy mają głównie charakter historyczny… a sprawozdania dotyczące tych spraw opierają się na częściowych, niedokładnych lub wybiórczych informacjach wyrwanych z kontekstu, co skutkuje tendencyjnymi interpretacjami postępowania biznesowego banku.

Bank dodał, że 90% badanych kont zostało już zamkniętych lub jest w trakcie zamykania.

Credit Suisse jest drugim pod względem wielkości bankiem szwajcarskim. W lutym informowaliśmy, że Credit Suisse czeka proces sądowy z inicjatywy inwestorów w Nowym Jorku, w sprawie fałszowania cen walut. Kilku inwestorów oskarżyło bank o udostępnianie niepublicznych informacji cenowych handlowcom z innych banków.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę