Wykluczenie Rosji ze SWIFT wzmaga zainteresowanie rozwojem e-CNY
Zgodnie z rynkowymi trendami, decyzja o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT może przynieść korzyści chińskiemu systemowi płatności transgranicznych i przyspieszyć rozwój waluty cyfrowej.
Po ogłoszeniu pakietu sankcji nałożonych na Rosję notowania wiodących chińskich firm zaangażowanych w rozwój infrastruktury płatniczej dla cyfrowego juana (e-CNY) gwałtownie wzrosły. Agencja Reutera wśród beneficjentów wymienia takie firmy, jak Newland Digital Technology Co, Lakala Payment Co i Client Service International Inc.
SWIFT to wiodący system międzybankowy na świecie, a wyłączenie rosyjskich banków ze współpracy uniemożliwi im przeprowadzanie transakcji finansowych na całym świecie, a także wpłynie na procesy importowe i eksportowe w kraju. Zakłócenie to będzie miało szczególny wpływ na płatności za rosyjskie produkty energetyczne i rolne, ponieważ banki, których to dotyczy, będą musiały kontaktować się ze sobą bezpośrednio, co jest bardziej czasochłonne i kosztowne.
Rosja może korzystać z systemu CIPS
Inne dostępne dla Rosji opcje rozliczeniowe to e-CNY oraz chiński system płatności międzybankowych (CIPS), który – jak twierdzą wtajemniczeni – ma szansę przełamać hegemonię dolara.
Według najnowszych danych CIPS z platformy korzysta 1280 uczestników – 934 z nich pochodzi z Azji (w tym 541 z Chin), 159 z Europy, 43 z Afryki, 29 z Ameryki Północnej, 23 z Oceanii i 17 z Ameryki Południowej, w sumie ze 103 krajów. Nie jest to system tak globalny jak SWIFT, który ma ponad 11 000 uczestników w ponad 200 krajach.
Spadek wartości rubla utrudni handel
Problemem dla rosyjskiego handlu z Chinami może być jednak znaczny spadek wartości rubla, co znacznie zwiększyło koszty zakupów. Po nałożeniu sankcji na Rosję juan osiągnął rekordowy poziom w stosunku do rubla – tylko we wtorek skoczył aż o 25%. Niektóre chińskie banki zawiesiły handel na tej parze walutowej, a wyznacznikiem trudności jest największy w historii spread między ceną kupna a sprzedaży.
– Handel Chin z Rosją może stanąć w obliczu wyzwań, takich jak wyższe koszty transakcji i ograniczone kanały, ale nadal może być kontynuowany – powiedziała Xiaojia Zhi, analityk Credit Agricole CIB w Hongkongu. Według Zhi, rosyjski popyt na chińskie towary może się zmniejszyć, ale oba kraje mogą zacząć promować rozliczenia handlowe w juanach.