menu

Strona Główna > Newsy > Wykluczenie Rosji ze SWIFT wzmaga zainteresowanie rozwojem e-CNY

Wykluczenie Rosji ze SWIFT wzmaga zainteresowanie rozwojem e-CNY


Zgodnie z rynkowymi trendami, decyzja o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT może przynieść korzyści chińskiemu systemowi płatności transgranicznych i przyspieszyć rozwój waluty cyfrowej.

Po ogłoszeniu pakietu sankcji nałożonych na Rosję notowania wiodących chińskich firm zaangażowanych w rozwój infrastruktury płatniczej dla cyfrowego juana (e-CNY) gwałtownie wzrosły. Agencja Reutera wśród beneficjentów wymienia takie firmy, jak Newland Digital Technology Co, Lakala Payment Co i Client Service International Inc.

SWIFT to wiodący system międzybankowy na świecie, a wyłączenie rosyjskich banków ze współpracy uniemożliwi im przeprowadzanie transakcji finansowych na całym świecie, a także wpłynie na procesy importowe i eksportowe w kraju. Zakłócenie to będzie miało szczególny wpływ na płatności za rosyjskie produkty energetyczne i rolne, ponieważ banki, których to dotyczy, będą musiały kontaktować się ze sobą bezpośrednio, co jest bardziej czasochłonne i kosztowne.

Rosja może korzystać z systemu CIPS

Inne dostępne dla Rosji opcje rozliczeniowe to e-CNY oraz chiński system płatności międzybankowych (CIPS), który – jak twierdzą wtajemniczeni – ma szansę przełamać hegemonię dolara.

Według najnowszych danych CIPS z platformy korzysta 1280 uczestników – 934 z nich pochodzi z Azji (w tym 541 z Chin), 159 z Europy, 43 z Afryki, 29 z Ameryki Północnej, 23 z Oceanii i 17 z Ameryki Południowej, w sumie ze 103 krajów. Nie jest to system tak globalny jak SWIFT, który ma ponad 11 000 uczestników w ponad 200 krajach.

Spadek wartości rubla utrudni handel

Problemem dla rosyjskiego handlu z Chinami może być jednak znaczny spadek wartości rubla, co znacznie zwiększyło koszty zakupów. Po nałożeniu sankcji na Rosję juan osiągnął rekordowy poziom w stosunku do rubla – tylko we wtorek skoczył aż o 25%. Niektóre chińskie banki zawiesiły handel na tej parze walutowej, a wyznacznikiem trudności jest największy w historii spread między ceną kupna a sprzedaży.

Handel Chin z Rosją może stanąć w obliczu wyzwań, takich jak wyższe koszty transakcji i ograniczone kanały, ale nadal może być kontynuowany – powiedziała Xiaojia Zhi, analityk Credit Agricole CIB w Hongkongu. Według Zhi, rosyjski popyt na chińskie towary może się zmniejszyć, ale oba kraje mogą zacząć promować rozliczenia handlowe w juanach.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę