Wzrost aktywności traderów na francuskim rynku akcji
Francuski organ nadzorujący rynek finansowy Autorité des Marchés Financiers (AMF) ujawnił, że w okresie od grudnia 2019 do kwietnia 2020 inwestorzy detaliczni osiągnęli obroty w akcjach francuskich spółek na poziomie ponad 67 mld EUR.
W analizie rynku dotyczącej realizacji zleceń przez inwestorów detalicznych w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii koronawirusa regulator stwierdził, że aktywność ta wzrosła gwałtownie i osiągnęła niespotykany wcześniej poziom. W badanym okresie zaobserwowano napływ 150 000 nowych inwestorów detalicznych na francuski rynek akcji.
AMF stwierdza w raporcie, że po wybuchu pandemii wirusa Covid-19 i związanego z nią lockdownu nastąpił gwałtowny wzrost aktywności na detalicznych rynkach giełdowych, która nadal utrzymuje się na poziomie znacznie wyższym niż przed kryzysem. Wcześniej regulator podał, że w ciągu ostatnich trzech lat w kraju przybyło w sumie 1,1 mln traderów detalicznych.
Dwie dominujące giełdy
Większość obrotów w pierwszych miesiącach pandemii była realizowana głównie na dwóch giełdach: Euronext Paris oraz Equiduct. Pierwsza z nich obsłużyła 64% wszystkich obrotów, a druga około 20%.
Obie giełdy oferują konkurencyjne ceny dla inwestorów detalicznych za pomocą dwóch różnych modeli. Euronext Paris realizuje transakcje detaliczne w ramach swojego programu Best of Book, który zapewnia dodatkową płynność poza centralną księgą zleceń. Z kolei Equiduct w ramach modelu Apex pobiera ceny realizacji z 16 różnych systemów obrotu.
Ponadto średnia wielkość transakcji na obu giełdach była podobna i wynosiła około 4000 EUR. Giełda Euronext miała jednak większą dostępną płynność ze względu na swój status głównego rynku akcji francuskich. W raporcie stwierdzono również, że większość wolumenów będących przedmiotem transakcji odbywała się na bardziej atrakcyjnych warunkach niż w przypadku centralnej księgi zleceń.