menu

Strona Główna > Newsy > Wzrost aktywności traderów na francuskim rynku akcji

Wzrost aktywności traderów na francuskim rynku akcji


Francuski organ nadzorujący rynek finansowy Autorité des Marchés Financiers (AMF) ujawnił, że w okresie od grudnia 2019 do kwietnia 2020 inwestorzy detaliczni osiągnęli obroty w akcjach francuskich spółek na poziomie ponad 67 mld EUR.

W analizie rynku dotyczącej realizacji zleceń przez inwestorów detalicznych w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii koronawirusa regulator stwierdził, że aktywność ta wzrosła gwałtownie i osiągnęła niespotykany wcześniej poziom. W badanym okresie zaobserwowano napływ 150 000 nowych inwestorów detalicznych na francuski rynek akcji.

AMF stwierdza w raporcie, że po wybuchu pandemii wirusa Covid-19 i związanego z nią lockdownu nastąpił gwałtowny wzrost aktywności na detalicznych rynkach giełdowych, która nadal utrzymuje się na poziomie znacznie wyższym niż przed kryzysem. Wcześniej regulator podał, że w ciągu ostatnich trzech lat w kraju przybyło w sumie 1,1 mln traderów detalicznych.

Dwie dominujące giełdy

Większość obrotów w pierwszych miesiącach pandemii była realizowana głównie na dwóch giełdach: Euronext Paris oraz Equiduct. Pierwsza z nich obsłużyła 64% wszystkich obrotów, a druga około 20%.

Obie giełdy oferują konkurencyjne ceny dla inwestorów detalicznych za pomocą dwóch różnych modeli. Euronext Paris realizuje transakcje detaliczne w ramach swojego programu Best of Book, który zapewnia dodatkową płynność poza centralną księgą zleceń. Z kolei Equiduct w ramach modelu Apex pobiera ceny realizacji z 16 różnych systemów obrotu.

Ponadto średnia wielkość transakcji na obu giełdach była podobna i wynosiła około 4000 EUR. Giełda Euronext miała jednak większą dostępną płynność ze względu na swój status głównego rynku akcji francuskich. W raporcie stwierdzono również, że większość wolumenów będących przedmiotem transakcji odbywała się na bardziej atrakcyjnych warunkach niż w przypadku centralnej księgi zleceń.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę