menu

Strona Główna > Newsy > Wzrost aktywności traderów na francuskim rynku akcji

Wzrost aktywności traderów na francuskim rynku akcji


Francuski organ nadzorujący rynek finansowy Autorité des Marchés Financiers (AMF) ujawnił, że w okresie od grudnia 2019 do kwietnia 2020 inwestorzy detaliczni osiągnęli obroty w akcjach francuskich spółek na poziomie ponad 67 mld EUR.

W analizie rynku dotyczącej realizacji zleceń przez inwestorów detalicznych w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii koronawirusa regulator stwierdził, że aktywność ta wzrosła gwałtownie i osiągnęła niespotykany wcześniej poziom. W badanym okresie zaobserwowano napływ 150 000 nowych inwestorów detalicznych na francuski rynek akcji.

AMF stwierdza w raporcie, że po wybuchu pandemii wirusa Covid-19 i związanego z nią lockdownu nastąpił gwałtowny wzrost aktywności na detalicznych rynkach giełdowych, która nadal utrzymuje się na poziomie znacznie wyższym niż przed kryzysem. Wcześniej regulator podał, że w ciągu ostatnich trzech lat w kraju przybyło w sumie 1,1 mln traderów detalicznych.

Dwie dominujące giełdy

Większość obrotów w pierwszych miesiącach pandemii była realizowana głównie na dwóch giełdach: Euronext Paris oraz Equiduct. Pierwsza z nich obsłużyła 64% wszystkich obrotów, a druga około 20%.

Obie giełdy oferują konkurencyjne ceny dla inwestorów detalicznych za pomocą dwóch różnych modeli. Euronext Paris realizuje transakcje detaliczne w ramach swojego programu Best of Book, który zapewnia dodatkową płynność poza centralną księgą zleceń. Z kolei Equiduct w ramach modelu Apex pobiera ceny realizacji z 16 różnych systemów obrotu.

Ponadto średnia wielkość transakcji na obu giełdach była podobna i wynosiła około 4000 EUR. Giełda Euronext miała jednak większą dostępną płynność ze względu na swój status głównego rynku akcji francuskich. W raporcie stwierdzono również, że większość wolumenów będących przedmiotem transakcji odbywała się na bardziej atrakcyjnych warunkach niż w przypadku centralnej księgi zleceń.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę