menu

Strona Główna > Newsy > XTB otrzymuje licencję od regulatora rynku w RPA

XTB otrzymuje licencję od regulatora rynku w RPA


Polska spółka X-Trade Brokers, znana lepiej pod nazwą XTB, otrzymała nową licencję na prowadzenie działalności od Financial Sector Conduct Authority (FSCA), który reguluje rynek finansowy w Republice Południowej Afryki.

Zgodnie z wpisem do rejestru organu regulacyjnego, nowa licencja została przyznana podmiotowi XTB Africa (Pty) Ltd 10 sierpnia 2021 roku. Polski broker utworzył lokalny południowoafrykański oddział już w 2018 roku, jednak proces licencyjny był bardzo skomplikowany i toczył się przez ponad dwa lata. – Wynika to ze złożoności lokalnego prawa i zmian regulacyjnych, które miały miejsce w ostatnim czasie – tłumaczył pod koniec ubiegłego roku dyrektor generalny XTB Omar Arnaout.

Broker XTB jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i posiada licencje europejskich regulatorów: jest regulowany w Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii i na Cyprze. Posiada również licencję w Belize. Informacja o najnowszej licencji regulatora RPA pojawiła się niecały miesiąc po tym, jak broker otrzymał inną licencję, która również jest bardzo istotna, mianowicie zezwolenie od Dubai Financial Services Authority (DFSA). Obie te licencje zostały pozyskane w ramach agresywnej strategii międzynarodowej ekspansji polskiego brokera.

RPA na celowniku kolejnych brokerów

Republika Południowej Afryki jest postrzegana jako jeden z największych rynków tradingowych, z uwagi na szybko rosnący rynek transakcji Forex i CFD. Tylko w tym roku FSCA przyznała licencje co najmniej trzem innym brokerom: Eurotrader, ETX Capital oraz Exness. Tymczasem działalność biznesowa i zyski XTB gwałtownie wzrosły w ubiegłym roku wraz z wpływem trwającej na rynkach pandemii. Broker zakończył jednak drugi kwartał 2021 roku z wynikami poniżej oczekiwań, gdyż aktywność rynkowa mocno się zmniejszyła, w efekcie czego wycena akcji XTB na GPW spadła o ponad 20%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
allen stanford od piramidy finansowej

Odzyskano ponad 1 mld USD z piramidy Allena Stanforda

Wyznaczony przez sąd syndyk odzyskał ponad 1 mld USD dla ofiar teksańskiej piramidy finansowej Allena ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę