menu

Strona Główna > Newsy > XTB pozywa fundację Trading Jam Session

XTB pozywa fundację Trading Jam Session


Broker XTB pozwał fundację Trading Jam Session oraz osoby związane z jej facebookową grupą – poinformował Rafał Zaorski. Sprawa ma dotyczyć wypowiedzi, które pojawiały się na niej na temat spółki.

W ostatni wtorek, Rafał Zaorski, prezes TJS, opublikował post na facebookowej grupie fundacji. Według podanych przez niego informacji, broker XTB pozwał Trading Jam Session oraz związane z nią osoby. Powodem podjęcia kroków prawnych ma być podnoszenie tematu związanego z manipulacją parametrem dewiacji.

(…) co najmniej od początku 2014 r. do lipca 2015 r. XTB stosował tzw. niesymetryczną dewiację. Jak to działało w praktyce? Jeśli klient składał zlecenie po 100, zastosowany parametr wynosił 5, a cena do momentu realizacji zmieniała się na jego korzyść do np. 106, to zlecenie było odrzucane. A jeśli zmieniała się w drugą stronę, czyli na korzyść XTB (do np. 94), to broker je realizował. – informował o sprawie Puls Biznesu.

W 2018 roku KNF uznał, że XTB nie poinformowało klientów o sposobie w jaki rozlicza ich transakcje i nałożył na brokera karę w wysokości 9,9 mln złotych. W połowie 2019 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę złożoną przez spółkę i podtrzymał grzywnę.

Trading Jam kontra XTB

Trading Jam Session jest znana z krytyki pod adresem XTB. Po podtrzymaniu grzywny nałożonej przez KNF, fundacja domagała się odtajnienia raportu oraz wypłaty odszkodowań klientom, którzy ucierpieli przez niesymetryczną dewiację. TJS zwracała wówczas uwagę, że 10 mln złotych grzywny trafiło na konto KNF, a osoby które ucierpiały na sposobie realizacji zleceń nie otrzymały żadnej rekompensaty.

XTB broniło się, twierdząc że kara dotyczy niepoinformowania klientów, a nie samego procesu i nadal podtrzymuje tę narrację. 

Pozew przeciwko TJS

We wtorek 26 stycznia, na facebookowej grupie fundacji Trading Jam Session pojawił się wpis Rafała Zaorskiego:

(…) dowiedziałem się ze broker na X… pozywa nas i adminów i paru uczestników grupy za mówienie prawdy czyli powtarzane przez nas słowa o tym za co dostali kare od KNF i co potwierdził WSA w wyroku.

Pozew uważamy za śmieszne szykanowanie którego się nie przestraszymy.
Dostaliście kare 10mln to wypadałoby wyrównać straty klientom Panowie z XTB a nie zamiatać temat pod dywan i kupować 95% Polskiej sceny traderskie za judaszowe srebrniki.

Trader zapowiedział, że poda więcej szczegółów po konsultacji sprawy ze swoimi prawnikami.

Zwróciliśmy się do XTB z prośbą o potwierdzenie sprawy pozwu oraz informacje związane z podjętymi krokami prawnymi. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi do momentu publikacji. Dołączymy ją do tekstu niezwłocznie po otrzymaniu.

Oświadczenie XTB

Poniżej zamieszczamy oświadczenie ws. pozwu przeciwko fundacji Trading Jam Session, otrzymane od brokera XTB.

oświadczenie xtb

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC udzielił 339 nowych licencji AFS w ubiegłym roku finansowym

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała, że w okresie od lipca 2020 roku ...
Czytaj dalej
FCA

FCA publikuje dane na temat inwestycji konsumenckich i określa cele do 2025 roku

Brytyjski nadzór finansowy opublikował dane na temat inwestycji konsumenckich oraz określił swoje cele na najbliższe ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny używają aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale finansowe

Chińska policja używa nowej aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale z wiadomościami finansowymi. Oprogramowanie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę