menu

Strona Główna > Newsy > XTB przeznaczy 50% zysków na dywidendę

XTB przeznaczy 50% zysków na dywidendę


Zarząd spółki XTB ogłosił decyzję o wypłacie 50% szacowanego zysku netto spółki w wysokości 761,6 mln PLN (171,6 mln USD) za 2022 rok w formie dywidendy dla akcjonariuszy. Zarząd, który zamierza przekazać swą decyzję radzie nadzorczej i walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy XTB, zarekomendował również przeznaczenie 25% zysku na skup akcji spółki.

Połowa szacowanego zysku to kwota 381,5 mln PLN (86 mln USD), co przełoży się na dywidendę w wysokości 3,25 PLN lub 0,73 USD na akcję, a kwota przeznaczona na wykup akcji miałaby wynosić 188,7 mln PLN (42,5 mln USD).

Zysk netto spółki XTB wzrósł w 2022 roku aż o 214,4% i osiągnął poziom 171,6 mln USD. Stało się tak, mimo że broker notował znaczny spadek zysku we wstępnym sprawozdaniu finansowym za czwarty kwartał ubiegłego roku.

Ponadto przychody operacyjne brokera osiągnęły w ubiegłym roku rekordową wartość 325 mln USD, co oznacza wzrost o 125% w stosunku do roku poprzedniego, w którym wyniosły 144,2 mln USD. Po przeznaczeniu 75% zysku na wypłatę dywidendy i wykup akcji spółka XTB zamierza odłożyć pozostałe 191,4 mln PLN (43 mln USD) jako kapitał rezerwowy.

XTB czeka na decyzję KNF

W sprawozdaniu firma XTB wyjaśniła, że wdrożenie rekomendacji jest uzależnione od tego, czy Komisja Nadzoru Finansowego przychyli się do jej wniosku o odkupienie około 5,7 mln (4,84%) akcji spółki do 31 grudnia 2023 roku.

Broker zaznaczył, że jeśli polski regulator nie przychyli się do wniosku lub wydłuży czas na jego spełnienie, zarząd zarekomenduje wypłatę 75% zysku netto za 2022 rok w formie dywidendy dla akcjonariuszy. Wówczas kwota przeznaczona na dywidendę wyniosłaby około 570,5 mln PLN (128,5 mln USD), co stanowiłoby 4,86 PLN (1,09 USD) dywidendy na akcję.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę