menu

Strona Główna > Newsy > XTB z rekordowymi wynikami za I kwartał 2023

XTB z rekordowymi wynikami za I kwartał 2023


Polski broker XTB poinformował o wstępnych wynikach za I kwartał 2023 roku. Z komunikatu opublikowanego przez spółkę wynika, że odnotowała ona 302,8 mln PLN zysku netto i 347,4 mln PLN zysku operacyjnego.

Zyski za I kwartał bieżącego roku są rekordowe w historii firmy. Wśród czynników, które wpływały na wyniki brokera w tym okresie była wysoka zmienność na rynkach finansowych i towarowych. Przyczyną takiej sytuacji jest rzecz jasna niepewność geopolityczna spowodowana wojną na Ukrainie oraz kryzys w sektorze bankowym.

– Pierwszy kwartał 2023 r. to dla XTB kolejny okres dynamicznego rozwoju biznesu oraz budowania bazy klientów. Grupa pozyskała w nim rekordowe 104,2 tys. nowych klientów, to wzrost o 88,3% r/r, natomiast liczba aktywnych klientów wzrosła o 44,1 proc. r/r z 149,7 tys. do 215,7 tys. Wpłynęło to także na zwiększenie wolumenu obrotu klientów na instrumentach CFD wyrażonego w lotach – wzrost z 1,6 mln do 1,8 mln, tj. 18,2% r/r – napisano w informacji o wynikach za I kwartał.

Ambitne plany XTB na 2023 rok

Analizując przychody XTB pod kątem klas instrumentów odpowiedzialnych za ich powstanie widać, że w I kwartale 2023 r. prym wiodły CFD oparte na towarach. Ich udział w strukturze przychodów na instrumentach finansowych sięgnął 48,8% wobec 30,2% rok wcześniej. Najzyskowniejszymi instrumentami w tej klasie były CFD oparte na notowaniach ceny gazu ziemnego oraz złota. Drugą najbardziej dochodową klasą aktywów były instrumenty CFD oparte na indeksach. Ich udział w strukturze przychodów w I kwartale 2023 r. wyniósł 45,3% (I kwartał 2022: 57,4%).

Priorytetem brokera jest dalsze powiększanie bazy klientów prowadzące do umocnienia pozycji rynkowej XTB na świecie poprzez dotarcie z ofertą produktową do klienta masowego. Ambicją firmy w 2023 r. jest pozyskiwanie średnio co najmniej 40-60 tys. nowych klientów kwartalnie. W osiągnięciu tego celu mają pomóc m.in. ambasadorzy firmy, którymi są m.in. Joanna Jędrzejczyk, Conor McGregor i Iker Casillas.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę