menu

Strona Główna > Newsy > Yellen ostrzega Kongres USA przed możliwą niewypłacalnością

Yellen ostrzega Kongres USA przed możliwą niewypłacalnością


Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen ostrzegła Kongres, że pieniądze w budżecie mogą wyczerpać się już w październiku i wezwała do szybkiego podniesienia limitu zadłużenia.

List Sekretarz trafił do przywódców Kongresu w trybie pilnym i wzywa do podjęcia poważnych i szybkich działań w celu podniesienia limitu zadłużenia. W przeciwnym wypadku Stany Zjednoczone mogą zbankrutować w październiku.

Gdy wszystkie dostępne środki i gotówka w kasie zostaną w pełni wyczerpane, Stany Zjednoczone po raz pierwszy w naszej historii nie będą w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że gotówka i nadzwyczajne środki wyczerpią się w październiku – przekazała Janet Yellen.

Sekretarz Skarbu podkreśliła także znaczenie konsekwencji, do których mogłaby doprowadzić taka sytuacja. Według jej słów:

Opóźnienie, które kwestionuje zdolność rządu federalnego do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań, prawdopodobnie spowodowałoby nieodwracalne szkody dla amerykańskiej gospodarki i globalnych rynków finansowych.

Wpływ zadłużenia USA na rynek

Federalny deficyt budżetowy ma wynieść w w tym roku 2,3 bln dolarów, co stanowi drugi co do wielkości wynik na przestrzeni ostatnich 76 lat. Pułap zadłużenia Stanów Zjednoczonych ma decydujące znaczenie dla ratingu kredytowego kraju i brak stabilnej sytuacji może doprowadzić do tego, że zostanie on obniżony. W najgorszym scenariuszu, w którym rząd USA stanie się niewypłacalny, od finansowania mogą zostać odcięte służby medyczne, wojsko, urzędnicy federalni oraz osoby otrzymujące świadczenia socjalne, emerytury i zwroty podatków.

Większość obserwatorów nie spodziewa się jednak, żeby Kongres dopuścił do takiej sytuacji i przewiduje, że limit zadłużenia zostanie podniesiony. Jeżeli ich przewidywania się sprawdzą, będzie to 78 raz od 1969 roku, kiedy Stany Zjednoczone zwiększyły dług na stałe, tymczasowo lub zmieniając jego definicję.

Ryzyko kryzysu zadłużeniowego komplikuje również plany związane z ustawą infrastrukturalną, która ma trafić do Kongresu w nadchodzących tygodniach. Największy od kilkudziesięciu lat pakiet finansowania na renowację dróg, mostów, lotnisk i sieci energetycznej, opiewa na kwotę 1 bln dolarów i jest już rozgrywany przez inwestorów, którzy szukają spółek, do których trafi największa część tortu.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę