menu

Strona Główna > Newsy > Yellen ostrzega Kongres USA przed możliwą niewypłacalnością

Yellen ostrzega Kongres USA przed możliwą niewypłacalnością


Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen ostrzegła Kongres, że pieniądze w budżecie mogą wyczerpać się już w październiku i wezwała do szybkiego podniesienia limitu zadłużenia.

List Sekretarz trafił do przywódców Kongresu w trybie pilnym i wzywa do podjęcia poważnych i szybkich działań w celu podniesienia limitu zadłużenia. W przeciwnym wypadku Stany Zjednoczone mogą zbankrutować w październiku.

Gdy wszystkie dostępne środki i gotówka w kasie zostaną w pełni wyczerpane, Stany Zjednoczone po raz pierwszy w naszej historii nie będą w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że gotówka i nadzwyczajne środki wyczerpią się w październiku – przekazała Janet Yellen.

Sekretarz Skarbu podkreśliła także znaczenie konsekwencji, do których mogłaby doprowadzić taka sytuacja. Według jej słów:

Opóźnienie, które kwestionuje zdolność rządu federalnego do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań, prawdopodobnie spowodowałoby nieodwracalne szkody dla amerykańskiej gospodarki i globalnych rynków finansowych.

Wpływ zadłużenia USA na rynek

Federalny deficyt budżetowy ma wynieść w w tym roku 2,3 bln dolarów, co stanowi drugi co do wielkości wynik na przestrzeni ostatnich 76 lat. Pułap zadłużenia Stanów Zjednoczonych ma decydujące znaczenie dla ratingu kredytowego kraju i brak stabilnej sytuacji może doprowadzić do tego, że zostanie on obniżony. W najgorszym scenariuszu, w którym rząd USA stanie się niewypłacalny, od finansowania mogą zostać odcięte służby medyczne, wojsko, urzędnicy federalni oraz osoby otrzymujące świadczenia socjalne, emerytury i zwroty podatków.

Większość obserwatorów nie spodziewa się jednak, żeby Kongres dopuścił do takiej sytuacji i przewiduje, że limit zadłużenia zostanie podniesiony. Jeżeli ich przewidywania się sprawdzą, będzie to 78 raz od 1969 roku, kiedy Stany Zjednoczone zwiększyły dług na stałe, tymczasowo lub zmieniając jego definicję.

Ryzyko kryzysu zadłużeniowego komplikuje również plany związane z ustawą infrastrukturalną, która ma trafić do Kongresu w nadchodzących tygodniach. Największy od kilkudziesięciu lat pakiet finansowania na renowację dróg, mostów, lotnisk i sieci energetycznej, opiewa na kwotę 1 bln dolarów i jest już rozgrywany przez inwestorów, którzy szukają spółek, do których trafi największa część tortu.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
allen stanford od piramidy finansowej

Odzyskano ponad 1 mld USD z piramidy Allena Stanforda

Wyznaczony przez sąd syndyk odzyskał ponad 1 mld USD dla ofiar teksańskiej piramidy finansowej Allena ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Strach na globalnych rynkach. Czy czeka nas głębsza korekta?

Poniedziałkowe otwarcie na giełdach przyniosło ostre spadki we wszystkich amerykańskich indeksach. Wielu inwestorów zadaje sobie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę