menu

Strona Główna > Newsy > Zarys pakietu stymulacyjnego od KNF opublikowany (PIN)

Zarys pakietu stymulacyjnego od KNF opublikowany (PIN)


Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ogłosił założenia programu o przyjętym akronimie PIN, co jest dość swobodną abrewiacją od pełnej nazwy brzmiącej „Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju”.

Powstał on oczywiście w związku z epidemią wirusa COVID-19, a pomóc ma walczyć ze spowolnieniem (oraz, w perspektywie, potencjalnym kryzysem) gospodarczym, wynikającym z powszechnej blokady granic, kwarantanny oraz wstrzymywania pracy.

Nazwa programu sugeruje działanie obliczone na benefit – czy też, w tym przypadku, kontrolę i ograniczenie szkód – całej gospodarki krajowej. Miano to jednakże nie do końca koresponduje z dołączoną przez KNF preambułą i uzasadnieniem. W tychże bowiem jest mowa przede wszystkim o bankach, reszta obiegu ekonomicznego kraju skorzystać ma z programu w sposób pośredni.

Również lista przedstawionych konkretów bezpośrednio dedykowana jest przede wszystkim sektorowi bankowemu. W jej skład wchodzą propozycje dotyczące ulg i zwolnień w obrębie obowiązujących banki zasad prowadzenia rachunkowości i raportowania, a także poluzowania rygorów kontrolnych.

Komisja zamierza także pozwolić bankom na większą swobodę w kwestii utrzymywania rezerw i zabezpieczeń – co zwiększyć ma ilość dostępnego w obiegu kapitału, a takżee zezwolić na ekstraumowne modyfikowanie umów kredytowych na korzyść klientów (indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw), którzy z uwagi na epidemię tymczasowo nie są w stanie generować przychodów i spłacać zaciągniętych zobowiązań. To z kolei ma ograniczyć lub wyeliminować groźbę bankructw tych podmiotów, zwłaszcza tych, które mają perspektywę na odzyskanie płynności finansowej w przypadku odwieszenia działalności.

Lista proponowanych przez KNF rozwiązań zamieszczona jest do pobrania na stronie internetowej Urzędu.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (1.12): Qflbank, RoyalStox, 4TFX…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Qflbank (QFL Global) - qflbank.com RoyalStox (Marom Partners LTD) - ...
Czytaj dalej

UKNF przeprowadza ankietę dotyczącą kontraktów CFD

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował ankietę skierowaną do klientów detalicznych, którzy dokonują transakcji na kontrakty ...
Czytaj dalej
finra usa

Regulator Wall Street ostrzega przed e-mailami wyłudzającymi dane

Amerykańska Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) opublikowała oświadczenie,w  którym ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które ...
Czytaj dalej
heron tower odcięte przez policję przez alarm bombowy

Siedziba kilku londyńskich brokerów w centrum policyjnej akcji

Heron Tower, siedziba kilku londyńskich brokerów FX została odcięta przez policję w wyniku znalezienia podejrzanego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę