menu

Strona Główna > Newsy > Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień


Amerykańscy inwestorzy próbowali uprzedzić fakty, podbijając ceny indeksów na Wall Street tuż po posiedzeniu FED-u, na którym po raz kolejny podniesiono stopy procentowe – tym razem, o 75 punktów bazowych. Powodem, dla którego rynek złapał oddech, mógł być brak większej agresji w postaci mało prawdopodobnych, acz rozważanych przed posiedzeniem, 100 pb, co może oznaczać, że polityka pieniężna w USA staje się nieco bardziej przewidywalna.
Przede wszystkim, rynek akcyjny jest tak po prostu zmęczony wielomiesięcznymi spadkami, przez co już teraz próbuje wliczać w ceny przyszłe złagodzenie polityki. Problem w tym, że priorytetem FED-u wciąż jest spowolnienie inflacji, więc optymizm wyrażający się w ostatnich wahaniach S&P500 może być przedwczesny.

Rynek walutowy Forex

FX HEAD1 - Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

FED i dolar amerykańskidolar - Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

Prognoza:

Jastrzębia

Główne problemy:

 • Wysoka inflacja
 • Ryzyko recesji
 • Osłabienie rynku nieruchomości
 • Przewidywany wzrost stopy bezrobocia
 • Silny dolar i zmniejszenie konkurencyjności amerykańskich przedsiębiorstw

Na początku ubiegłego tygodnia w USA nie zaskoczyły słabsze wyniki z rynku nieruchomości, za którymi stoją podwyżki stóp procentowych. Ze względu na wyższy koszt długu, potencjalni kupujący zdecydowali się na odsunięcie w czasie lub anulowanie transakcji, ponieważ aktualnie nie stać ich na miesięczne raty kredytów hipotecznych.


Mimo to wciąż nic nie wskazuje na to, by Rezerwa Federalna miała zamiar złagodzić politykę. Chociaż 75 punktów bazowych podwyżki na ostatnim posiedzeniu było wręcz dobrą wiadomością dla rynku, który obawiał się większej agresji, FED zaznaczył, że zbicie inflacji do poziomu 2% wciąż jest priorytetem.

Dodatkowo obniżono oczekiwania względem rozwoju gospodarczego, co zostało potwierdzone kolejnym spadkiem PKB: -0.9% YoY.

To drugi z rzędu kwartał kontrakcji, co według podręcznikowej definicji oznacza recesję. W rzeczywistości, recesję ogłasza się jednak na podstawie wielu wskaźników ekonomicznych, podczas gdy nie brakuje sygnałów, że w Stanach Zjednoczonych prawdziwego kryzysu jeszcze nie ma (jednym z nich jest wciąż silny rynek pracy – ostatni odczyt NonFarm Payrolls był pozytywny).

To niestety nie znaczy, że amerykańska gospodarka nie zmierza w jej kierunku. Ze względu na jastrzębi FED, który prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie w stanie osiągnąć docelowego poziomu 2% inflacji, ekonomiści Wells Fargo przewidują wystąpienie łagodnej recesji na początku 2023 roku.

PKB YoY PKB QoQ Stopa procentowa Inflacja Stopa bezrobocia
3.5% -0.9%  2.5%  9.1% 3.6%

EBC i euro

euro - Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

Prognoza:

Umiarkowanie jastrzębia/Jastrzębia

Główne problemy:

 • Wysoka inflacja
 • Ryzyko recesji
 • Ryzyko fragmentaryzacji Strefy Euro
 • Napięcia geopolityczne wynikające z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego
 • Kryzys energetyczny i zależność od Rosji 
 • Ewentualne pogłębienie problemów z podażą energii podczas zimy

Po ostatnim, agresywnym ruchu EBC w postaci podwyżki o 50 punktów bazowych, inflacja CPI w Europie znowu pobiła rekordy i ostatni odczyt wyniósł 8.9% YoY. Presję na ceny cały czas wywiera też kryzys energetyczny i jego ewentualne pogłębienie, gdy dojdzie do obcięcia rosyjskich dostaw, może mieć negatywny wpływ na produkcję przemysłową.


W przeciwieństwie do amerykańskiego, europejskie PKB ma się jednak całkiem dobrze. Ostatni odczyt (0.7% QoQ) ponad trzykrotnie przebił konsensus, a walnie przyczyniły się do tego Francja, Włochy oraz Hiszpania.

Ze względu na bardziej skomplikowaną sytuację, raczej nie oczekuje się, że europejscy decydenci z opóźnieniem zdecydują się pójść drogą FED-u, wdrażając ultraagresywną politykę, niemniej prognozy dotyczące nastawienia EBC zmieniły się dosyć szybko i aktualnie są wyraźnie jastrzębie, co może zaowocować umocnieniem się euro.

PKB YoY PKB QoQ Stopa procentowa Inflacja Stopa bezrobocia
5.4% 0.7% 0.50% 8.9% 6.6%

 

BOE i funt brytyjski

funt - Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

Prognoza:

Umiarkowanie jastrzębia (przewidywana podwyżka o 50pb)

Główne problemy:

 • Wysoka inflacja
 • Prawdopodobna recesja na początku 2023 roku

W Wielkiej Brytanii rosnące ceny wywierają presję na przychody gospodarstw domowych i wydatki konsumenckie, przez co ekonomiści oczekują poważniejszego spowolnienia. Po Bank of England, który walczy z inflacją na poziomie aż 9.4%, rynek spodziewa się kontynuacji cyklu podwyżek, przy czym na początku przyszłego roku,  brytyjska gospodarka może wpaść w recesję, przy okazji wystąpienia kryzysu w Stanach Zjednoczonych.

 


PKB YoY PKB QoQ Stopa procentowa Inflacja Stopa bezrobocia
8.7% 0.8% 1.25% 9.4% 3.8%

BOC i dolar kanadyjski

cad dolar - Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

Prognoza:

Jastrzębia

Główne problemy:

 • Wysoka inflacja
 • Osłabienie korelacji CAD z cenami ropy naftowej

Ostatnia, agresywna podwyżka o 100 pb w Kanadzie, przy inflacji na poziomie 8.1% ogranicza budżety konsumentów, co przełożyło się na zaobserwowany w ankietach, spadek zaufania do banku centralnego. Sytuacja wygląda podobnie w środowisku przedsiębiorców, gdzie spodziewano się wsparcia gospodarki. Podczas gdy małe biznesy w prowincji Alberta odzyskały jedynie około 60% wyników sprzedażowych sprzed pandemii, prognozy dla BoC wciąż pozostają jastrzębie.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że po tak wysokiej, ostatniej podwyżce, przy spadającym zaufaniu społeczeństwa, realnie, polityka Banku Kanady może okazać się łagodniejsza, niż aktualnie przypuszczamy.

 


PKB YoY PKB QoQ Stopa procentowa Inflacja Stopa bezrobocia
2.9% 0.8% 2.5% 8.1% 4.9%

BOJ i jen japoński

jen - Zmęczony bessą rynek liczy na zwrot w polityce FED-u. MakroPrzegląd #1/4 Sierpień

Prognoza:

Gołębia/powolne zaostrzanie polityki (mało prawdopodobne, jednak brane pod uwagę, ze względu na podwyższenie poziomu oczekiwanej inflacji przez BoJ)

Główne problemy:

 • Relatywnie wysoka inflacja
 • Zdaniem BoJ – konieczność wsparcia gospodarki po pandemii i brak możliwości podwyżki stóp procentowych

Bank of Japan wciąż nie tylko nie ma zamiaru brać przykładu ze swoich zachodnich kolegów i zaostrzać polityki monetarnej, ale i jest gotów wesprzeć gospodarkę w razie potrzeby. Mimo to, jen, po wielu miesiącach spadków zaczął umacniać się względem najważniejszych walut.


Wśród powodów znajdziemy wyłączenie z równania nieprzewidywalności przyszłych ruchów zachodnich banków centralnych. Ich podejście jest już doskonale znane, a co więcej, posunęły się w zacieśnianiu warunków na tyle daleko, że inwestorzy powoli zaczynają wypatrywać końca cyklu podwyżek po wielomiesięcznych spadkach na rynkach akcyjnych, co pokazało ostatnie odbicie indeksów w USA.

PKB YoY PKB QoQ Stopa procentowa Inflacja Stopa bezrobocia
0.2% -0.1% -0.1% 2.4% 2.6%

Akcje amerykańskie

akcje wall street

sp500 nasdaq dow jones

Po środowym wystąpieniu FED-u indeks S&P500 wzrósł 2.6%, by podczas dwóch kolejnych dni dołożyć kolejno 1.2 i 1.4%. Gdy odżył rynek akcyjny, odżył także Bitcoin, jednak optymizm inwestorów był dosyć podejrzany.

Taka reakcja częściowo mogła wynikać z 75 punktów bazowych podwyżki, co przed posiedzeniem było uważane za pewnik, przy niewielkim prawdopodobieństwie bardziej radykalnych 100 pb.

Bardziej złożone wytłumaczenie sytuacji dostarczył Nicholas Colas z DataTrek Research, twierdząc, że rynek, po tak trudnych miesiącach, desperacko chce widzieć koniec cyklu podwyżek i początek nowej ekspansji gospodarczej.

Rzecz w tym, że kompletnie nie idzie to w parze z narracją FED-u. Po konferencji, Jerome Powell mówił:

Jesteśmy bardzo świadomi ryzyka wynikającego z inflacji i zdeterminowani, by zrobić wszystko, by zbić ją do docelowego poziomu 2%. Ten proces prawdopodobnie będzie uwzględniał okres słabszego wzrostu gospodarczego i osłabienia warunków na rynku pracy, ale wszystko to jest niezbędne, by przywrócić stabilność cen i przygotować się do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia przy stabilnych cenach na dłuższym dystansie.

Ostatni, negatywny odczyt PKB QoQ pokazał, że działania Rezerwy Federalnej przynoszą efekty, ale wciąż nie ma jasnej obietnicy stabilizacji, przy czym badania sentymentu wśród konsumentów pokazują, że wciąż spodziewają się oni wysokiej inflacji w przyszłości.

Stąd, amerykańskie indeksy próbują wyjść przed szereg, wliczając w cenę przerwanie najbardziej agresywnego cyklu podwyżek ostatnich czterdziestu lat. Bierzmy pod uwagę, że mogą robić to zdecydowanie zbyt wcześnie.


Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Środa – 03.08

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
08:00 EUR Balance of Trade €0.5B -€13.6B
09:15

S&P Global Services PMI 54 52
09:45

S&P Global Services PMI 51.6 50
09:55

S&P Global Services PMI 52.4 49.2
10:00

S&P Global Services PMI 53 50.6

Retail Sales YoY 7% 6.2%

Retail Sales MoM 1.9% -1.1%

Czwartek – 04.08

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
13:00 GBP BoE Interest Rate Decision 1.25% 1.5%
14:30 USD Balance of Trade -$85.5B -$80.1B

Continuing Jobless Claims 1359K 1366K

Initial Jobless Claims 256K 255K

Jobless Claims 4-week Average 249.25K 252K

Piątek – 05.08

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 USD Unemployment Rate 3.6% 3.6%

Non Farm Payrolls 372K 250K

Nonfarm Payrolls Private 381K 230K
Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

wykres

Koniec wzrostów spółek AI. Fed straszy inwestorów

Jeszcze kilka miesięcy temu cały rynek akcyjny żył modą na sztuczną inteligencję. Popularność chatbotów i ...
euro dolar

Fed i EBC zmierzają w różnych kierunkach. Euro osłabi się względem dolara?

W przyszłym tygodniu, w dniach 19-20 września, odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym bank ...
cftc

Deel i Coinbase pod lupą CFTC. Powodem współpraca z MyForexFunds

Podczas gdy klienci MyForexFunds, podejrzewanej o bycie piramidą finansową, wciąż czekają na werdykt CFTC, problemy ...
433 lahav izrael

Wyłudzili dziesiątki milionów pod pretekstem inwestycji na rynkach krypto i FX. Policja w Izraelu aresztowała 6 osób.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy izraelska policja rozpracowywała firmę, mającą dostarczać oprogramowanie, które umożliwiało przestępcom ...
Przewiń na górę