menu

Strona Główna > Newsy > Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade

Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade


Komisja Obrotu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC), federalny organ nadzoru nad rynkami derywatów, uzyskała w sądzie federalnym w Nowym Jorku nakaz zaprzestania działalności przeciwko firmie brokerskiej eFloorTrade, a także jej właścicielowi, Johnowi Moore’owi.

Oskarżenia Komisji obejmują okres pomiędzy 2010 i 2015 rokiem. Pan Moore oraz jego firma mieli się w przeciągu tego okresu dopuszczać takich przewinień jak: oszczędne gospodarowanie prawdą w składanych wobec urzędu oświadczeniach, brak efektywnego nadzoru nad swoimi pracownikami i operacjami finansowymi, dalece niekompletne księgi rachunkowe oraz „dziurawą” księgowość, brak wymaganej dokumentacji oraz ignorowanie urzędowych wymogów inspekcyjnych dotyczących tejże dokumentacji.

We wszczętym w związku z tym postępowaniu sądowym, w sierpniu 2018 roku firma i jej szef zostali uznani za winnych powyższych zarzutów. Urząd uzyskał tymczasowy zakaz działania oraz nałożył kary finansowe, jednocześnie kontynuując walkę prawną z firmą. John Moore z kolei twardo zaprzeczał jakimkolwiek uchybieniom, bądź też składał je na karb postępowania prawnika firmy, który uprzednio zdążył już zejść śmiertelnie.

W związku z tym, 3 kwietnia ten sam sąd wydał kolejne postanowienie. Zgodnie z najnowszym wyrokiem, firma oraz pan Moore mają bezterminowy nakaz powstrzymania się od postępowania, które wymieniono powyżej, a także w ciągu najbliższych pięciu lat nie mogą być podmiotem zarejestrowanym przez CFTC – co oznacza brak możliwości prowadzenia działalności brokerskiej (przynajmniej tej legalnej). Jak stwierdził sąd, istniały oczywiste i bezsprzeczne dowody na poparcie zarzutów Komisji.

W związku natomiast z faktem, że działania Moore’a oraz eFloorTrade’a, mimo że łamiące cały szereg przepisów, nie doprowadziły do strat finansowych u ich klientów ani też nie wzbogacili się oni ich kosztem, sędzia odrzucił wniosek o bezterminowe pozbawienie licencji.

Także w kwestii kar finansowych organ judykatury okazał się łagodniejszy niż ten egzekutywy – postulowane przez urzędników 1,54 mln. dolarów grzywny obniżył do łącznych 80 tys. dla firmy i dodatkowych 140 tys. dla Moore’a za składanie fałszywych zeznań.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę