menu

Strona Główna > Newsy > Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade

Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade


Komisja Obrotu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC), federalny organ nadzoru nad rynkami derywatów, uzyskała w sądzie federalnym w Nowym Jorku nakaz zaprzestania działalności przeciwko firmie brokerskiej eFloorTrade, a także jej właścicielowi, Johnowi Moore’owi.

Oskarżenia Komisji obejmują okres pomiędzy 2010 i 2015 rokiem. Pan Moore oraz jego firma mieli się w przeciągu tego okresu dopuszczać takich przewinień jak: oszczędne gospodarowanie prawdą w składanych wobec urzędu oświadczeniach, brak efektywnego nadzoru nad swoimi pracownikami i operacjami finansowymi, dalece niekompletne księgi rachunkowe oraz „dziurawą” księgowość, brak wymaganej dokumentacji oraz ignorowanie urzędowych wymogów inspekcyjnych dotyczących tejże dokumentacji.

We wszczętym w związku z tym postępowaniu sądowym, w sierpniu 2018 roku firma i jej szef zostali uznani za winnych powyższych zarzutów. Urząd uzyskał tymczasowy zakaz działania oraz nałożył kary finansowe, jednocześnie kontynuując walkę prawną z firmą. John Moore z kolei twardo zaprzeczał jakimkolwiek uchybieniom, bądź też składał je na karb postępowania prawnika firmy, który uprzednio zdążył już zejść śmiertelnie.

W związku z tym, 3 kwietnia ten sam sąd wydał kolejne postanowienie. Zgodnie z najnowszym wyrokiem, firma oraz pan Moore mają bezterminowy nakaz powstrzymania się od postępowania, które wymieniono powyżej, a także w ciągu najbliższych pięciu lat nie mogą być podmiotem zarejestrowanym przez CFTC – co oznacza brak możliwości prowadzenia działalności brokerskiej (przynajmniej tej legalnej). Jak stwierdził sąd, istniały oczywiste i bezsprzeczne dowody na poparcie zarzutów Komisji.

W związku natomiast z faktem, że działania Moore’a oraz eFloorTrade’a, mimo że łamiące cały szereg przepisów, nie doprowadziły do strat finansowych u ich klientów ani też nie wzbogacili się oni ich kosztem, sędzia odrzucił wniosek o bezterminowe pozbawienie licencji.

Także w kwestii kar finansowych organ judykatury okazał się łagodniejszy niż ten egzekutywy – postulowane przez urzędników 1,54 mln. dolarów grzywny obniżył do łącznych 80 tys. dla firmy i dodatkowych 140 tys. dla Moore’a za składanie fałszywych zeznań.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (6.08): fxg.market, miritkapital…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: fxg.market 247firstinvest.com keyoncapital.com procloudoptions.online cryptotradecentr.com fxgrowcapital.com meritkapital.net CySEC publikuje ostrzeżenie ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę ze spółką-matką 24option

Krótko po informacji o rezygnacji z licencji Cypryjskiej Spółki Inwestycyjnej (CIF) przez Rodeler Ltd (właściciela ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (5.08): FairBit i EGM Finance

Na listach ostrzeżeń pojawili się: FairBit / Fair-Bit - fair-bit.com EGM Finance - egmfinance.com FCA ...
Czytaj dalej
broker oanda

OANDA wprowadza markę FX Data Services

Działająca na rynku walutowym i analitycznym spółka OANDA poinformowała, że przeprowadzi proces rebrandingu swej działalności ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę