menu

Strona Główna > Newsy > Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade

Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade


Komisja Obrotu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC), federalny organ nadzoru nad rynkami derywatów, uzyskała w sądzie federalnym w Nowym Jorku nakaz zaprzestania działalności przeciwko firmie brokerskiej eFloorTrade, a także jej właścicielowi, Johnowi Moore’owi.

Oskarżenia Komisji obejmują okres pomiędzy 2010 i 2015 rokiem. Pan Moore oraz jego firma mieli się w przeciągu tego okresu dopuszczać takich przewinień jak: oszczędne gospodarowanie prawdą w składanych wobec urzędu oświadczeniach, brak efektywnego nadzoru nad swoimi pracownikami i operacjami finansowymi, dalece niekompletne księgi rachunkowe oraz „dziurawą” księgowość, brak wymaganej dokumentacji oraz ignorowanie urzędowych wymogów inspekcyjnych dotyczących tejże dokumentacji.

We wszczętym w związku z tym postępowaniu sądowym, w sierpniu 2018 roku firma i jej szef zostali uznani za winnych powyższych zarzutów. Urząd uzyskał tymczasowy zakaz działania oraz nałożył kary finansowe, jednocześnie kontynuując walkę prawną z firmą. John Moore z kolei twardo zaprzeczał jakimkolwiek uchybieniom, bądź też składał je na karb postępowania prawnika firmy, który uprzednio zdążył już zejść śmiertelnie.

W związku z tym, 3 kwietnia ten sam sąd wydał kolejne postanowienie. Zgodnie z najnowszym wyrokiem, firma oraz pan Moore mają bezterminowy nakaz powstrzymania się od postępowania, które wymieniono powyżej, a także w ciągu najbliższych pięciu lat nie mogą być podmiotem zarejestrowanym przez CFTC – co oznacza brak możliwości prowadzenia działalności brokerskiej (przynajmniej tej legalnej). Jak stwierdził sąd, istniały oczywiste i bezsprzeczne dowody na poparcie zarzutów Komisji.

W związku natomiast z faktem, że działania Moore’a oraz eFloorTrade’a, mimo że łamiące cały szereg przepisów, nie doprowadziły do strat finansowych u ich klientów ani też nie wzbogacili się oni ich kosztem, sędzia odrzucił wniosek o bezterminowe pozbawienie licencji.

Także w kwestii kar finansowych organ judykatury okazał się łagodniejszy niż ten egzekutywy – postulowane przez urzędników 1,54 mln. dolarów grzywny obniżył do łącznych 80 tys. dla firmy i dodatkowych 140 tys. dla Moore’a za składanie fałszywych zeznań.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

knf ostrzeżenia

KNF ostrzega przed MarketCFD

W dniu dzisiejszym Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dodała do listy ostrzeżeń publicznych witrynę MarketCFD.com. MarketCFD ...
Czytaj dalej
tygodniowy przegląd newsów FX/Krypto

ForexRev: przegląd tygodnia (23.05 – 29.05)

Koronawirus przekonuje Belgów do tradingu krajowymi akcjami, MT5 dodaje ujemne możliwości cenowe, australijski regulator zawiesza ...
Czytaj dalej
Młotek sędziowski

Sąd wydał zgodę na pozew zbiorowy przeciwko 15 bankom

Według doniesień agencji Reutera amerykański sąd zezwolił na udział inwestorów instytucjonalnych w pozwie zbiorowym przeciwko ...
Czytaj dalej
meta trader 5

Aktualizacja MT5 o ujemne możliwości cenowe

Najnowsza aktualizacja MetaTrader 5 ma bezpośredni związek z kwietniowymi wydarzeniami na rynku ropy WTI. Od ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę