menu

Strona Główna > Newsy > Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade

Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade


Komisja Obrotu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC), federalny organ nadzoru nad rynkami derywatów, uzyskała w sądzie federalnym w Nowym Jorku nakaz zaprzestania działalności przeciwko firmie brokerskiej eFloorTrade, a także jej właścicielowi, Johnowi Moore’owi.

Oskarżenia Komisji obejmują okres pomiędzy 2010 i 2015 rokiem. Pan Moore oraz jego firma mieli się w przeciągu tego okresu dopuszczać takich przewinień jak: oszczędne gospodarowanie prawdą w składanych wobec urzędu oświadczeniach, brak efektywnego nadzoru nad swoimi pracownikami i operacjami finansowymi, dalece niekompletne księgi rachunkowe oraz „dziurawą” księgowość, brak wymaganej dokumentacji oraz ignorowanie urzędowych wymogów inspekcyjnych dotyczących tejże dokumentacji.

We wszczętym w związku z tym postępowaniu sądowym, w sierpniu 2018 roku firma i jej szef zostali uznani za winnych powyższych zarzutów. Urząd uzyskał tymczasowy zakaz działania oraz nałożył kary finansowe, jednocześnie kontynuując walkę prawną z firmą. John Moore z kolei twardo zaprzeczał jakimkolwiek uchybieniom, bądź też składał je na karb postępowania prawnika firmy, który uprzednio zdążył już zejść śmiertelnie.

W związku z tym, 3 kwietnia ten sam sąd wydał kolejne postanowienie. Zgodnie z najnowszym wyrokiem, firma oraz pan Moore mają bezterminowy nakaz powstrzymania się od postępowania, które wymieniono powyżej, a także w ciągu najbliższych pięciu lat nie mogą być podmiotem zarejestrowanym przez CFTC – co oznacza brak możliwości prowadzenia działalności brokerskiej (przynajmniej tej legalnej). Jak stwierdził sąd, istniały oczywiste i bezsprzeczne dowody na poparcie zarzutów Komisji.

W związku natomiast z faktem, że działania Moore’a oraz eFloorTrade’a, mimo że łamiące cały szereg przepisów, nie doprowadziły do strat finansowych u ich klientów ani też nie wzbogacili się oni ich kosztem, sędzia odrzucił wniosek o bezterminowe pozbawienie licencji.

Także w kwestii kar finansowych organ judykatury okazał się łagodniejszy niż ten egzekutywy – postulowane przez urzędników 1,54 mln. dolarów grzywny obniżył do łącznych 80 tys. dla firmy i dodatkowych 140 tys. dla Moore’a za składanie fałszywych zeznań.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

statystyki z europejskiego rynku instrumentów pochodnych za 2019 rok

Duży wzrost w rozliczeniach instrumentów pochodnych w UE w 2019

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował trzeci roczny raport statystyczny, który analizuje ...
Czytaj dalej
webinar xtb - bartosiak i kwiecień - co czeka nas w 2021 roku

Kwiecień i Bartosiak: „Co czeka nas w 2021 roku?”

26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się webinarium dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce i na ...
Czytaj dalej
commerzbank ostrzegał bafin o nieprawidłowościach w wirecard a nadzór finansowy zignorował informacje

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według ...
Czytaj dalej
hakerzy przejmują bazę danych z rozmowami z klientami brokera fxcm

Broker FXCM ofiarą hacku – skradziono dane

Broker FXCM Inc poinformował, że systemy internetowe spółki w Izraelu zostały częściowo zhakowane po tym, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę