menu

Strona Główna > Newsy > Zwycięzcy i przegrani 2021 roku w chińskiej gospodarce

Zwycięzcy i przegrani 2021 roku w chińskiej gospodarce


Rok 2021 był dość burzliwy dla chińskiej gospodarki, a plan “powszechnego dobrobytu” wpłynął również na globalne rynki papierów wartościowych. Ponadto krajowa polityka gospodarcza doprowadziła do znacznych różnic między wygranymi i przegranymi podmiotami gospodarczymi w Chinach.

Wydaje się, że kierunek polityki będzie kształtował nastroje rynkowe również w 2022 roku, kiedy to odbędzie się zjazd partii, który może przedłużyć kadencję prezydenta Xi Jinpinga. W wyniku ofensywy regulacyjnej Pekinu, firmy edukacyjne, takie jak Gaotu Techedu Inc. i deweloperzy, tacy jak China Evergrande Group, znajdują się w dolnej części indeksu MSCI China Index, który w 2021 roku spadł o 25%.

Dążenie Chin do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku przyniosło duże zyski w sektorze pojazdów elektrycznych i energii słonecznej, natomiast akcje spółek surowcowych okazały się czarnymi końmi, ponieważ zyskiwały na wyższych cenach na rynku.

Poniżej przedstawiamy zestawienie wygranych i przegranych spółek, które mają siedzibę w Chinach i Hongkongu, a ich kapitalizacja rynkowa wynosi powyżej 10 mld USD.

Wygrani

Zangge Mining Co. (372%) – Na przychody  Zangge wpłynął segment solanki do litu, ponieważ ceny tego minerału wzrosły w tym roku o ponad 400%.

Chongqing Sokon Industry Group Co. (226%) – Akcje firmy Sokon wystrzeliły w górę po tym, jak w lutym odnotowała ona 844% wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Trina Solar Co. (226%) – Producent modułów fotowoltaicznych skorzystał na rozwijającej się polityce klimatycznej największych gospodarek świata.

China Resources Power Holdings Co. (212%) – Jeden z największych producentów energii w Chinach zdobył przychylność inwestorów dzięki połączeniu energii wiatrowej i słonecznej.

Orient Overseas International Ltd. (140%) – Spedytor kontenerowy odniósł korzyści, gdy logistyczne wąskie gardła i problemy w portach wpływały na łańcuchy dostaw.

Przegrani

Haidilao International Holding Ltd. (-72%) – Największa sieć punktów z gorącymi daniami straciła 45 mld USD wartości w wyniku agresywnej ekspansji i wolniejszego wzrostu sprzedaży.

Alibaba Health Information Technology Ltd. (-72%), JD Health International Inc. (-61%) – Sektor opieki zdrowotnej online stał się jedną z ofiar zaostrzonego nadzoru regulacyjnego Pekinu.

China Gas Holdings Ltd. (-48%) – Gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego i interwencje rządowe w zakresie zużycia energii elektrycznej odbiły się na dystrybutorach gazu i wpłynęły na wyniki China Gas.

Hansoh Pharmaceutical Group Co. (-50%), Jiangsu Hengrui Medicine Co. (-46%) – Branża farmaceutyczna padła ofiarą rosnącej konkurencji, rozczarowujących zysków i presji regulacyjnej.

Xiaomi Corp. (-44%) – Xiaomi to jeden z największych przegranych ubiegłego roku w chińskiej branży technologicznej.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę