menu

Strona Główna > Newsy > AFX Capital Markets nie stawia się w sądzie

AFX Capital Markets nie stawia się w sądzie


Sprawa tocząca się pomiędzy AFX Capital Markets, a zarządcą majątku po firmie Gallant Capital Markets, natrafiła na kolejne opóźnienia. Przedstawiciele upadłego domu maklerskiego nie zjawili się na rozprawie.

Esther DuVal – zarządczyni majątku po firmach Avenica i Gallant Capital Markets, Ltd. podjęła kroki prawne przeciwko AFX Capital Markets we wrześniu 2019 roku. Właściciel brokera STO nie wywiązał się z warunków ugody, według których miał zapłacić 830 000 USD. Pierwsza rata miała być spłacona w maju 2019 roku. AFX nie wyrównało jednak rachunków i po serii kłopotów w Wielkiej Brytanii i na Cyprze przeszło w stan upadłości.

13 sierpnia miało dojść do konfrontacji w sądzie. Nie stawił się w nim jednak nikt reprezentujący AFX Capital Markets. Sędzia wyznaczył konferencję przedprocesową na 15 października 2020.

Przebieg wydarzeń

Ugoda pomiędzy AFX Capital Markets a powiernikiem firmy Gallant, dotyczyła usunięcia rachunku firmy. Broker zlikwidował jej konto, na którym znajdowało się 2,4 mln USD i zignorował wszelkie wezwania do wypłaty środków. Pierwsza rata z ugodowych 830 000 USD miała trafić na konto Esther DuVal, 30 maja zeszłego roku. Do 30 czerwca AFX miało przelać łącznie 460 000 USD. Spółka nie wywiązała się jednak ze zobowiązań, a Esther DuVal skierowała sprawę do sądu.

Końcem lipca cypryjski regulator CySEC zawiesił licencję grupy brokerskiej. W pierwszej połowie sierpnia śladem Cypru poszło zaś brytyjskie FCA.

Sprawa niezapłaconej ugody

DuVal oskarżyła grupę AFX (AFX Capital Markets Ltd., AFX Capital US Corp. i STO Super Trading Online) o oszustwo, mataczenie i uchylanie się od wykonania postanowień porozumienia. Adwokat pozwanej strony odrzucał zarzuty, jednak w pewnym momencie okazało się, że nawet on nie ma kontaktu ze swoim klientem, który nie zapłacił mu także za obsługę prawną. AFX Capital straciło prawnika, który porzucił obronę firmy.

Wielokrotnie przekładane postępowanie miało zakończyć się 7 lutego. Kolejne opóźnienia, pandemia koronawirusa i brak kontaktu z przedstawicielami AFX Capital przyczyniły się jednak do odroczenia terminu. Istnieje szansa, że wyrok w tej sprawie zapadnie w tym roku. Nie ma jednak gwarancji, że jego ogłoszenie przywróci kontakt z przedstawicielami AFX lub też, że znajdzie się ktokolwiek kto pokryje roszczenia.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę