menu

Strona Główna > Newsy > ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump


Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji. Regulator napisał w nim, że zna tożsamość użytkowników grupy i może podjąć wobec nich dochodzenie. 

Skoordynowane pompowanie akcji dla zysku może być nielegalne. Widzimy wszystkie transakcje i mamy dostęp do tożsamości handlowców. Monitorujemy tę platformę i możemy prowadzić śledztwo w twojej sprawie. Ryzykujesz kryminalną przeszłość, w tym grzywny w wysokości ponad 1 miliona dolarów i karę więzienia – napisano w poście opublikowanym na kanale ASX Pump Organization.

Wielu członków 300-osobowej grupy założyło, że ostrzeżenie jest żartem, jednak ASIC potwierdził jego autentyczność w rozmowie z gazetą The Australian. Regulator zamieszczał wiadomość kilkukrotnie, ale po jej kolejnych usunięciach przez moderatorów zaprzestał dalszych prób. Część użytkowników grupy wyśmiała ostrzeżenie, zaś inni zaatakowali ASIC pisząc, że nie robią nic złego, a agencja powinna zajmować się dużymi spółkami zamiast tracić czas na małą grupę na Telegramie.

To co musi robić ASIC, to ścigać korporacje, które cały czas zajmują się insider tradingiem i shortowaniem spółkami, a nie spędzać tu cennego czasu na męczeniu 300 małych inwestorów, którzy nie robią nic złego, dzieląc się rekomendacjami dotyczącymi akcji. To musi być największy żart w historii – zdenerwował się jeden z użytkowników grupy.

ASIC zaniepokojone pompami

23 września australijski regulator wydał ostrzeżenie, w którym wyraził zaniepokojenie schematami pump and dump w social mediach i zapowiedział kampanię mającą na celu zwalczanie tej aktywności. ASIC pisał też, że uważnie monitoruje sytuację razem z operatorami i przypomniał o surowych karach za pompy i zrzuty, którymi może być grzywna przekraczająca 1 mln AUD i do 15 lat więzienia. Najwyraźniej teraz regulator chciał wykazać się aktywnym działaniem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę