menu

Strona Główna > Newsy > ASIC: Czy australijscy brokerzy naginają prawo zagraniczne?

ASIC: Czy australijscy brokerzy naginają prawo zagraniczne?


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wydała oświadczenie, w którym ostrzega, że niektórzy spośród lokalnych brokerów mogą łamać prawo w Chinach i Unii Europejskiej.

Kilka dni po uzyskaniu nowych uprawnień interwencyjnych, ASIC zażądał od brokerów licencjonowanych w Australii szczegółowych danych na temat ich działalności od grudnia 2017 r. do marca 2019 r.

Teraz australijski organ nadzoru finansowego postanowił przyjrzeć się zagranicznym operacjom swoich licencjobiorców, którzy oferując pozagiełdowe instrumenty pochodne inwestorom detalicznym w Chinach i w UE, mogą naruszać obowiązujące tam przepisy.

Ostrzeżenie ASIC i jego następstwa

Po otrzymaniu oficjalnej przestrogi, wielu brokerów zadeklarowało, że dokonają przeglądu realizowanych za granicą działań, które stanowią potencjalne źródło naruszeń.

Tymczasem ASIC stwierdził, że występujące przypadki naginania przepisów będą w przyszłości rozważane pod kątem zgodności ze zobowiązaniami wynikającymi z prawa australijskiego do świadczenia usług w sposób „skuteczny, uczciwy i sprawiedliwy”.

Regulator sprawdzi również, czy licencjobiorcy składają fałszywe oświadczenia w zakresie stosowania licencji AFS.

Chińczycy skarżą się na australijskich brokerów

Kroki podjęte przez ASIC nie wynikają wyłącznie z faktu uzyskania nowych narzędzi do sprawowania kontroli. Wydane ostrzeżenie to także pokłosie skarg otrzymanych od chińskiego rządu.

Władze Chin zdążyły poinformować ASIC o tym, że dotychczas żadna australijska instytucja ani agencja nie otrzymała i nie dostanie zgody na prowadzenie handlu pozagiełdowymi instrumentami pochodnymi w tym kraju.

Poza tym przedstawiciele rządu CHRL są przekonania, że australijscy brokerzy, podejmując współpracę z chińskimi klientami i dostarczając produkty forex, prowadzą nielegalną, a tym samym szkodliwą działalność w ich ojczyźnie. Dlatego ich usługi nie są mile widziane w Chinach.

O naginaniu przepisów w Unii Europejskiej

Oprócz uwag chińskich władz, za działaniami ASIC kryły się również obostrzenia wprowadzone latem 2018 r. na terenie Unii Europejskiej przez ESMA.

Według australijskiego organu nadzorczego ramy regulacyjne UE, które dotyczą sprzedaży detalicznej walut i kontraktów CFD, obejmują przepisy zapobiegające unikaniu zobowiązań przez brokerów.

Tymczasem europejskie firmy, które aktywnie zachęcają klientów do przejścia do australijskiej filii lub spółki zależnej, i firmy oferujące produkty poza wytycznymi ESMA dotyczącymi kontraktów CFD naruszają wspomniane regulacje.

Cathie Armour, Komisarz Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji skomentowała tę sytuację następująco:

Licencjobiorcy AFS, którzy łamią prawo w jurysdykcjach zagranicznych lub wprowadzają w błąd inwestorów detalicznych na temat swoich usług, podważają integralność australijskiego systemu licencjonowania. ASIC nie będzie tolerował takiego zachowania.

Autor: Łukasz Gałczyński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

rekord zarejestrowanych kont u brokerów

Brokerzy CFD mają już ponad 5 mln klientów

Rynek kontraktów na różnicę (CFD) zanotował wyraźny wzrost w ubiegłym roku, przekraczając historyczną granicę 5 ...
europa ai mapa

Popularność rynków amerykańskich spada. Inwestorzy wolą akcje z Europy

Coraz większa liczba inwestorów porzuca amerykańskie akcje, szukając okazji na rynkach w Europie.  89% zarządców ...
wall street ai

Czy hossa na rynku akcji w USA zbliża się do końca? Jeden ze wskaźników wysyła ostrzeżenie

Od początku 2023 roku cena S&P 500 rośnie, napędzana luzowaniem polityki Fedu i rewolucją w ...

Kontrowersyjny meme coin Donalda Trumpa stracił już ponad 75% wartości

W swoim najlepszym momencie, meme coin od Donalda Trumpa był wart nawet 74 dolary. Od ...
Przewiń na górę