menu

ASIC: Czy australijscy brokerzy naginają prawo zagraniczne?


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wydała oświadczenie, w którym ostrzega, że niektórzy spośród lokalnych brokerów mogą łamać prawo w Chinach i Unii Europejskiej.

Kilka dni po uzyskaniu nowych uprawnień interwencyjnych, ASIC zażądał od brokerów licencjonowanych w Australii szczegółowych danych na temat ich działalności od grudnia 2017 r. do marca 2019 r.

Teraz australijski organ nadzoru finansowego postanowił przyjrzeć się zagranicznym operacjom swoich licencjobiorców, którzy oferując pozagiełdowe instrumenty pochodne inwestorom detalicznym w Chinach i w UE, mogą naruszać obowiązujące tam przepisy.

Ostrzeżenie ASIC i jego następstwa

Po otrzymaniu oficjalnej przestrogi, wielu brokerów zadeklarowało, że dokonają przeglądu realizowanych za granicą działań, które stanowią potencjalne źródło naruszeń.

Tymczasem ASIC stwierdził, że występujące przypadki naginania przepisów będą w przyszłości rozważane pod kątem zgodności ze zobowiązaniami wynikającymi z prawa australijskiego do świadczenia usług w sposób „skuteczny, uczciwy i sprawiedliwy”.

Regulator sprawdzi również, czy licencjobiorcy składają fałszywe oświadczenia w zakresie stosowania licencji AFS.

Chińczycy skarżą się na australijskich brokerów

Kroki podjęte przez ASIC nie wynikają wyłącznie z faktu uzyskania nowych narzędzi do sprawowania kontroli. Wydane ostrzeżenie to także pokłosie skarg otrzymanych od chińskiego rządu.

Władze Chin zdążyły poinformować ASIC o tym, że dotychczas żadna australijska instytucja ani agencja nie otrzymała i nie dostanie zgody na prowadzenie handlu pozagiełdowymi instrumentami pochodnymi w tym kraju.

Poza tym przedstawiciele rządu CHRL są przekonania, że australijscy brokerzy, podejmując współpracę z chińskimi klientami i dostarczając produkty forex, prowadzą nielegalną, a tym samym szkodliwą działalność w ich ojczyźnie. Dlatego ich usługi nie są mile widziane w Chinach.

O naginaniu przepisów w Unii Europejskiej

Oprócz uwag chińskich władz, za działaniami ASIC kryły się również obostrzenia wprowadzone latem 2018 r. na terenie Unii Europejskiej przez ESMA.

Według australijskiego organu nadzorczego ramy regulacyjne UE, które dotyczą sprzedaży detalicznej walut i kontraktów CFD, obejmują przepisy zapobiegające unikaniu zobowiązań przez brokerów.

Tymczasem europejskie firmy, które aktywnie zachęcają klientów do przejścia do australijskiej filii lub spółki zależnej, i firmy oferujące produkty poza wytycznymi ESMA dotyczącymi kontraktów CFD naruszają wspomniane regulacje.

Cathie Armour, Komisarz Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji skomentowała tę sytuację następująco:

Licencjobiorcy AFS, którzy łamią prawo w jurysdykcjach zagranicznych lub wprowadzają w błąd inwestorów detalicznych na temat swoich usług, podważają integralność australijskiego systemu licencjonowania. ASIC nie będzie tolerował takiego zachowania.Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

FCA ostrzeżenie

FCA: uwaga na klon BTG Pactual

Brytyjski regulator Financial Conduct Authority (FCA) wydał ostrzeżenie przed firmą BTG Pactual Investment Bank. Oszuści ...
Czytaj dalej
XTB, "Przewodnik Inwestora Giełdowego"

XTB wydaje „Przewodnik Inwestora Giełdowego”

XTB, jeden z największych polskich brokerów FX i CFD, rozszerza swoją darmową ofertę edukacyjną o ...
Czytaj dalej
VISA i MasterCard

VISA i MasterCard nakładają restrykcje na białoruskich brokerów FX i CFD

Najpopularniejsi dostawcy rozwiązań płatniczych, czyli VISA oraz MasterCard, podejmują kolejne kroki celem ograniczenia przetwarzania płatności ...
Czytaj dalej
Bliżej Rynków - poranne analizy XTB

XTB odświeża formułę porannych analiz rynkowych

Dotychczasowe webinaria analityków domu maklerskiego XTB, które odbywają się pod nazwą "Bliżej Rynków", od teraz ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę