menu

Strona Główna > Newsy > ASIC ostrzega firmy przed nawiązywaniem współpracy z „finfluencerami”

ASIC ostrzega firmy przed nawiązywaniem współpracy z „finfluencerami”


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) przestrzegła firmy przed nawiązywaniem współpracy z influencerami finansowymi (tzw. finfluencers). Regulator zwrócił uwagę, że większość z nich udziela porad inwestycyjnych bez odpowiedniej licencji.

W swoim ostrzeżeniu ASIC skoncentrował się przede wszystkim na spółkach giełdowych i inwestycyjnych, które nawiązują współpracę z finfluencerami, wykorzystując ich w swoich kampaniach promocyjnych. Regulator podkreślił, że wszelkie osoby fizyczne oraz korporacje, które udzielają porad inwestycyjnych, muszą posiadać odpowiednią licencję Australian Financial Services (AFS).

Ponieważ większość finfluencerów nie posiada licencji AFS, nie podlegają oni wymogom, które mają zastosowanie do licencjobiorców. Jeśli finfluencer zdecyduje się pozostać bez licencji i okaże się, że prowadzi działalność związaną z usługami finansowymi bez zezwolenia AFS lub będąc upoważnionym przedstawicielem licencjobiorcy AFS, może naruszać Ustawę o spółkach z 2001 r, która niesie ze sobą znaczne kary – informuje ASIC.

Regulator zwrócił uwagę, że odpowiedzialność mogą ponieść również firmy, które podejmą współpracę z tego rodzaju nielicencjonowanymi doradcami. ASIC poinformował, że monitoruje media społecznościowe oraz współpracuje z platformami w celu określenia ich obowiązków oraz granic akceptowalnej promocji. Przeprowadza także przegląd niektórych finfluencerów by poznać ich działalność i model biznesowy oraz zrozumieć w jaki sposób prawo usług finansowych ma zastosowanie do ich aktywności.

Konflikty interesów, pompy i zrzuty

Inną obawą regulatora są potencjalne konflikty interesów. Influencerzy finansowi mogą pobierać wynagrodzenie od wielu różnych podmiotów, takich jak określeni brokerzy, co może wpływać na ich doradztwo. ASIC znalazł także przypadki udziału finfluencerów w schematach typu pump and dump. Komisja przygląda się grupom koordynującym pompowanie akcji. W ostatnim czasie ASIC zamieścił ostrzeżenie na jednym z kanałów na Telegramie, informując jego 300 uczestników, że mogą brać udział w potencjalnie nielegalnej działalności, za którą spotkają ich konsekwencje.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę