menu

Strona Główna > Newsy > ASIC przedłuża ułatwienia związane z COVID-19

ASIC przedłuża ułatwienia związane z COVID-19


Australijska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała, że przedłuża ułatwienia dla spółek związane z pandemią COVID-19. Dotyczą one m.in. pozyskiwania kapitału i doradztwa finansowego. ASIC podjęła taką decyzję wskazując na wciąż niepewną przyszłość i długoterminowe skutki koronawirusa.

Australijski regulator od początku zamieszania związanego z pandemią starał się ułatwić życie spółkom sektora finansowego i wprowadzał w tym celu odpowiednie regulacje. Celem ulgi w zakresie pozyskiwania kapitału jest pomoc spółkom dotkniętym skutkami COVID-19 w szybszym i tańszym pozyskiwaniu kapitału, nie zmniejszając przy tym ochrony inwestorów. Instrument został wprowadzony w życie już 31 marca 2020.

ASIC zapowiada monitorowanie sytuacji pod kątem funkcjonowania środków ochronnych Jeśli regulator uzna, że warunki pozwalają na ich zniesienie lub też zajdzie konieczność przedłużenia ich działania, poinformuje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Innym ułatwieniem dla firm sektora finansowego wprowadzonym przez ASIC jest również przesunięcie terminu składania sprawozdań finansowych o miesiąc. Zmiana ta dotyczy jednak tylko spółek nie notowanych na giełdzie, które kończą rok finansowy w dniach 31 grudnia 2019 – 31 marca 2020.

Więcej nieprawidłowości w czasie pandemii

ASIC wprowadziła ułatwienia dla uczestników rynku, ale nie oznacza to, że regulator zrezygnował ze ścisłego monitorowania rynku i tworzenia uczciwego, sprawiedliwego i przejrzystego środowiska działalności branży finansowej w Australii. Przeciwnie, pandemia sprzyjała działalności różnego rodzaju oszustów finansowych, dlatego ASIC musiała spełniać swe zadania z jeszcze większą starannością. W czerwcu bieżącego roku regulator informował m.in. o wielu nieprawidłowościach, o których sygnały otrzymywał w okresie od marca do maja bieżącego roku. Zdaniem ASIC liczba takich zdarzeń wzrosła w czasie pandemii o 20%, w porównaniu z podobnych okresem poprzedniego roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

bank goldman sachs zapłaci 2 mld usd w ramach ugody z doj

Goldman Sachs zawarł ugodę o wartości 2 mld USD

Bank Goldman Sachs zawarł ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości dotyczącą udziału banku w skandalu 1MDB ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (19.10): FXPB, EVFX, Markets Swiss…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  FXPB - fxpb.us AVEX Capital - avexcapital.com UI Group - ...
Czytaj dalej
trader of the month tickmill

Tickmill: trader września zarobił 45 000 USD

Zwycięzcą wrześniowej edycji konkursu Tickmill: Trader of The Month został Longjun. Wygraną przyniosły mu wysoka ...
Czytaj dalej

Australijski sąd nakłada 53 mln USD kary na trzy spółki

Australijski Sąd Federalny nałożył karę w wysokości 75 mln AUD (około 53,19 mln USD) na ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę