menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wydał 394 licencje AFS

ASIC wydał 394 licencje AFS


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała dane związane z zatwierdzaniem nowych firm w okresie od lipca 2019 roku do czerwca 2020. W tym czasie przybyło 394 licencjobiorców AFS. 

Według danych przedstawionych przez ASIC w przeciągu branych pod uwagę 12 miesięcy, urząd otrzymał 1504 wnioski o przyznanie licencji na świadczenie usług finansowych lub kredytowych. Regulator rozpatrzył także 580 podań o zmiany w licencjach.

Dodatkowo ASIC poinformował, że we wskazanym okresie, spółki wycofały 361 wniosków o licencje AFS lub kredytowe. Sam urząd odrzucił 4 dokumenty. Ponadto regulator anulował 683 licencje AFS. 40 zostało tymczasowo zawieszonych.

Australijski nadzorca rynku zatwierdził także 58 audytorów spółek, 40 audytorów SMSF oraz 12 likwidatorów (zaakceptowanych wcześniej przez specjalną komisję rejestracyjną).

Sprawa USGFX

Jednym z najgłośniejszych przypadków utraty licencji z tego roku, była sprawa brokera USGFX, który twierdził, że ASIC bezpodstawnie uderza w jego działalność. Spółka przeszła w stan dobrowolnego zarządzania komisarycznego w celu restrukturyzacji i rozwiania wątpliwości nadzorcy. Wnioski z kontroli były jednak na tyle niesprzyjające, że USGFX musiał pożegnać się z australijską licencją i przenieść swoją główną siedzibę do oddziału w Londynie.

Surowsze kryteria oceny

W raporcie publikowanym co roku w celu zachowania przejrzystości regulacyjnej, ASIC przyznał, że zaostrzył wymagania nakładane na potencjalnych licencjobiorców. Według nowych uprawnień urzędu, nadzorca może odrzucać automatycznie wnioski, w których brakuje istotnych danych lub podano nieprawdziwe albo wprowadzające w błąd informacje.

Jednym z powodów zaostrzenia rygoru jest pandemia koronawirusa, która dotknęła sektor finansowy, z jednej strony przyciągając do niego nowych klientów, a z drugiem skutkując wysypem oszustw inwestycyjnych. Istotną zmianą u samych licencjobiorców było zaś rozproszenie struktur i praca zdalna, która wpłynęła na wiele aspektów funkcjonowania spółek z branży. W tym okresie ASIC zaczął zwracać jeszcze większą uwagę na to jakie firmy będą posługiwać się australijską licencją.

Raport ASIC

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę