menu

Strona Główna > Newsy > BDSwiss publikuje raport poświęcony wyborom w Niemczech

BDSwiss publikuje raport poświęcony wyborom w Niemczech


Największa w Europie gospodarka Niemiec przygotowuje się do wyboru nowego Bundestagu i ery po kanclerz Angeli Merkel, z kolei inwestorzy instytucjonalni i detaliczni już przygotowują się do wykorzystania możliwości tradingowych, jakie pojawią się na rynku Forex i na rynkach akcji przed i po niemieckich wyborach zaplanowanych na 26 września.

Gospodarczy raport w odniesieniu do niemieckich wyborów opublikował BDSwiss, a autorem raportu jest Marshall Gittler, doświadczony analityk i dyrektor ds. analiz inwestycyjnych w BDSwiss. Wskazał on, że gospodarka niemiecka jest liderem Unii Europejskiej, dlatego wynik wyborów do Bundestagu będzie istotny dla całego kontynentu, a przede wszystkim dla strefy euro.

Głównym punktem trwającej kampanii wyborczej jest wyprowadzenie Niemiec z pandemii koronawirusa, ze szczególnym naciskiem na ożywienie gospodarki. Dużo uwagi przywiązuje się również do polityki klimatycznej, do czego przyczyniły się m.in. ostatnie powodzie. Główne partie koncentrują się również na takich kwestiach jak cyfryzacja, polityka zagraniczna, równość społeczna, bezpieczeństwo narodowe, migracja i polityka UE.

Możliwe zmiany w polityce fiskalnej

Wszystkie główne partie podzielają silne przywiązanie do UE, sojuszu transatlantyckiego i euro. Europa może liczyć na to, że następny niemiecki rząd zapewni stabilne, przewidywalne przywództwo. Koalicja CDU-Zieloni najprawdopodobniej doprowadziłaby do reformy niemieckich przepisów fiskalnych, aby umożliwić większe inwestycje publiczne na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi i nadać ton podobnej polityce na poziomie UE. Jednak sam fakt, że niemiecki rząd będzie koalicją centrową, oznacza utrzymanie pewnej formy status quo.

Wybory do Bundestagu odbywają się mniej więcej w tym samym czasie we wrześniu. Gittler wskazuje, że jeśli przyjrzymy się zachowaniu EUR/USD od początku sierpnia do połowy listopada, zobaczymy, że generalnie euro rosło w dniach poprzedzających wybory, by zaraz potem tracić na wartości. Prawdopodobnie odzwierciedla to typową reakcję „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”: inwestorzy kupują euro w oczekiwaniu na zwycięstwo CDU, a następnie realizują zyski tuż po wyborach.

Co ciekawe, CDU/CSU, Zieloni i Lewica opowiadają się za wprowadzeniem cyfrowego euro przez Europejski Bank Centralny. Po wyborach możemy również być świadkami niemieckich nacisków na zwiększenie bodźców fiskalnych w strefie euro. To prawdopodobnie zapewni również krótkoterminowe wsparcie dla DAX. Zdaniem Gittlera, w dłuższej perspektywie koalicja CDU/CSU + Zieloni byłaby korzystna dla EUR.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę