menu

Strona Główna > Newsy > Biden rozważa zmianę regulaminu Senatu by uniknąć bankructwa USA

Biden rozważa zmianę regulaminu Senatu by uniknąć bankructwa USA


Aby obejść możliwość obstrukcji ze strony Republikanów, prezydent Joe Biden wskazał, że Demokraci rozważają wprowadzenie zmian w regulaminie Senatu. Pozwoli to szybko przyjąć przepisy prawne i uniknąć tego, co byłoby druzgocącą niewypłacalnością kredytową.

Zaskakujące komentarze prezydenta pojawiają się w momencie, gdy Senat jest uwikłany w niebezpieczny fiskalnie spór dotyczący głosowania, które jest konieczne, aby zawiesić limit zadłużenia kraju i pozwolić rządowi federalnemu na dalsze pożyczanie środków. Kongres ma tylko kilka dni na podjęcie działań przed terminem 18 października. Wtedy to, zgodnie z ostrzeżeniem Departamentu Skarbu, rządowi federalnemu zabraknie funduszy na obsługę zadłużenia kraju.

Na zmianę muszą zgodzić się wszyscy Demokraci

Biden oparł się jakimkolwiek zmianom w zasadach obstrukcji w innych kwestiach, ale jego ostatnie komentarze wskazywały, że sytuacja jest napięta i niepewna. Usunięcie zasady obstrukcji obniżyłoby typowy dla tych spraw próg 60 głosów do 50. W podzielonym na pół Senacie wiceprzewodnicząca Kamala Harris mogłaby wówczas przełamać remis i dać zwycięstwo Demokratom.

Problem został poruszony podczas spotkania senatorów Partii Demokratycznej, którzy są coraz bardziej zdenerwowani stanowiskiem lidera Republikanów Mitcha McConnella, który nie chce zgodzić się na zwykłe głosowanie nad limitem zadłużenia. Zamiast tego, McConnell zmusza Demokratów do działań, które mogą zająć nawet kilka tygodni. Właśnie wtedy pojawił się pomysł zmiany regulaminu, jednak wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ musieliby go poprzeć wszyscy senatorowie Demokratów.

Stany Zjednoczone w obliczu kryzysu

Podniesienie limitu zadłużenia niegdyś było rutynową sprawą, jednak w ciągu ostatniej dekady stało się polem walki politycznej, wykorzystywanym zwłaszcza przez Republikanów do krytykowania wydatków rządowych i rosnącego zadłużenia, wynoszącego obecnie 28 bln USD. Do zadłużenia przyczyniły się jednak obie partie, a obywatele USA od dziesiątek lat żyją z deficytem budżetowym.

Spór o limit zadłużenia, który rozpoczął się kilka tygodni temu, wkracza teraz na poważniejsze terytorium, ponieważ bez porozumienia senatorowie ryzykują niewypłacalność rządu federalnego. To mogłoby wywołać ogromny kryzys fiskalny, wpływający nie tylko na rząd i rynki finansowe, ale na zwykłą gospodarkę i życie mieszkańców USA.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę