menu

Strona Główna > Newsy > Brokerzy a dźwignia 1:100 dla doświadczonych klientów

Brokerzy a dźwignia 1:100 dla doświadczonych klientów


Zgodnie z regulacjami przyjętymi przez KNF, klienci z Polski mogą ubiegać się o status klienta doświadczonego, z dostępem do dźwigni 1:100. Co na to europejscy brokerzy?

Decyzja KNF-u, która została przyjęta pomimo negatywnej opini z ESMA, była dużym zaskoczeniem. Polscy traderzy mają dostęp do statusu klienta doświadczonego – opcji pomiędzy zwykłym detalicznym traderem, a profesjonalistą. Skontaktowaliśmy się z kilkoma brokerami, by zapytać ich od kiedy (i czy w ogóle), będzie można u nich wykorzystać nowe przepisy.

XTB – tak

U polskiego brokera można już ubiegać się o status klienta doświadczonego. Wniosek o przejście do nowej kategorii jest gotowy. Wystarczy spełnić wymogi, wypełnić formularz i wysłać go do brokera.

CMC Markets – tak, robimy szkolenia

CMC Markets przesłało nam całe oświadczenie dotyczące nowych przepisów wprowadzonych przez KNF. Poza wprowadzeniem statusu doświadczonego klienta, broker koncentruje się na szkoleniach. Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią:

Uważamy, że to ruch w dobrym kierunku. Wprowadzone przez ESMA ograniczenia w obrocie instrumentami pochodnymi miały na celu ochronę kapitału inwestorów. Popieraliśmy te zmiany, jednak ich skutkiem ubocznym było ograniczenie wolności klientów w wyborze strategii inwestycyjnej. Najnowsza decyzja KNF wydaje się być rozwiązaniem dobrze wyważającym obie te kwestie. Wprowadzenie statusu „Doświadczonego Klienta Detalicznego” może pozwolić klientom na lepsze wykorzystanie okazji inwestycyjnych. Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo kapitału, warto pamiętać, że co kwartał polscy brokerzy publikują wyniki klientów inwestujących poprzez kontrakty CFD, dzięki czemu już od dłuższego czasu sprawa ta jest bardzo przejrzysta.
Faktem jest, że zaangażowanie w kontrakty CFD wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. W CMC Markets mamy tego pełną świadomość i dlatego oferujemy środowisku inwestorów różne możliwości poszerzenia swojej wiedzy. W naszych szkoleniach stacjonarnych wzięło udział łącznie już kilka tysięcy osób, a oprócz nich prowadzimy też webinaria i wydajemy publikacje edukacyjne, takie jak książka pt. „Artyści rynków”. Już teraz mogę powiedzieć, że te działania dodatkowo zintensyfikujemy i zaoferujemy wiele godzin zupełnie nowej, szytej na miarę edukacji, zarówno online, jak i w formie seminariów organizowanych w największych miastach Polski. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Tickmill – pracujemy nad tym

Nasz dział prawny analizuje decyzje KNF. Kolejnym etapem będzie przystosowanie systemów informatycznych do nowej klasyfikacji, procesu jej uzyskiwania itd. A więc na dzień dzisiejszy jeszcze nie jest to możliwe.

– dowiedzieliśmy się od obsługi klienta.

TMS Brokers – będzie dostępny

Kompletujemy dokumentację i przygotowujemy materiał informacyjny. Na razie ustalamy jeszcze w jakiej formie będzie wyglądało organizowanie szkoleń, ale do końca tygodnia powinno się sporo wyjaśnić.

– przekazał nam dział obsługi klienta.

Intertrader, Hantec Markets, Ducascopy – nie/ o co chodzi?

Status klienta doświadczonego nie jest dostępny ani planowany u pozostałych brokerów, do których udało nam się dotrzeć z pytaniem i uzyskać na nie odpowiedź. Część nie wiedziała o przepisach wprowadzonych przez KNF. Każdy ostrożnie informował, że przyjmuje wszystkich klientów, nieważne z jakiego kraju. Póki co dźwignia 1:30 to maks dla nieprofesjonalnego, detalicznego klienta.

Prawdopodobnie w najbliższym czasie coraz więcej brokerów zacznie wdrażać nowe przepisy, jednak jak widać ciężko stwierdzić jak szybko uda im się to zrobić.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę