menu

Strona Główna > Newsy > CFTC przyznaje rekordową nagrodę 200 mln USD dla informatora

CFTC przyznaje rekordową nagrodę 200 mln USD dla informatora


Commodity Futures Trading Commission (CFTC) przyznała rekordową nagrodę dla jednego informatora w wysokości prawie 200 mln USD.

Zgodnie z komunikatem prasowym, osoba ta wniosła „znaczący wkład” w postaci kluczowych informacji, które doprowadziły do skutecznego egzekwowania prawa w dwóch powiązanych sprawach prowadzonych przez regulatorów z USA i z zagranicy. Informator przekazał informacje, które udowodniły nieprawidłowości w dochodzeniu wszczętym przez CFTC.

Aby zakwalifikować się do nagrody, sygnalista, który znacząco przyczynił się do powodzenia działań egzekucyjnych, musi wykazać, że istnieje „istotny związek” między dostarczonymi informacjami a zdolnością CFTC do pomyślnego zakończenia dochodzenia, a także do uzyskania ugody lub zwycięstwa w postępowaniu spornym. W tym miejscu Komisja ustaliła, że ​​sygnalista spełnił ten standard.  – wyjaśniła CFTC.

300 mln USD w nagrodach CFTC

Dzięki nagrodzonemu informatorowi, CFTC nałożyła już sankcje w łącznej wysokości ponad 3 mld USD na firmy, które popełniły wykroczenia lub nie zastosowały się do przepisów regulacyjnych. Program informatorów CFTC został utworzony na podstawie art. 748 ustawy Dodda-Franka z 2010 roku.

Od 2014 roku CFTC przyznała ponad 300 mln USD w nagrodach dla informatorów, co sprawia, że jest to ogromna nagroda przyznana osobie fizycznej w ramach tego programu. Ponadto zgodnie z prawem informatorzy są uprawnieni do otrzymania od 10 do 30% wartości nałożonych i wyegzekwowanych sankcji.

SEC także nagradza informatorów

We wrześniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyznała łącznie 11,5 mln USD dwóm informatorom, którzy przekazali kluczowe informacje w ramach dochodzeń prowadzonych przez ten organ regulacyjny. Dzięki ich pomocy SEC mógł skutecznie egzekwować obowiązujące prawo. W jednym przypadku SEC przyznała informatorowi ponad 7 mln USD, a drugi informator otrzymał ponad 4,5 mln USD.

Informator, który otrzymał najwyższą nagrodę, odegrał ważną rolę w postępowaniu, ponieważ to on doprowadził do wszczęcia przez SEC dochodzenia w sprawie naruszeń przepisów. W ciągu ostatnich lat SEC przyznała 212 informatorom nagrody, których kwota przekroczyła 1 mld USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę