menu

Strona Główna > Newsy > CFTC przyznaje rekordową nagrodę 200 mln USD dla informatora

CFTC przyznaje rekordową nagrodę 200 mln USD dla informatora


Commodity Futures Trading Commission (CFTC) przyznała rekordową nagrodę dla jednego informatora w wysokości prawie 200 mln USD.

Zgodnie z komunikatem prasowym, osoba ta wniosła „znaczący wkład” w postaci kluczowych informacji, które doprowadziły do skutecznego egzekwowania prawa w dwóch powiązanych sprawach prowadzonych przez regulatorów z USA i z zagranicy. Informator przekazał informacje, które udowodniły nieprawidłowości w dochodzeniu wszczętym przez CFTC.

Aby zakwalifikować się do nagrody, sygnalista, który znacząco przyczynił się do powodzenia działań egzekucyjnych, musi wykazać, że istnieje „istotny związek” między dostarczonymi informacjami a zdolnością CFTC do pomyślnego zakończenia dochodzenia, a także do uzyskania ugody lub zwycięstwa w postępowaniu spornym. W tym miejscu Komisja ustaliła, że ​​sygnalista spełnił ten standard.  – wyjaśniła CFTC.

300 mln USD w nagrodach CFTC

Dzięki nagrodzonemu informatorowi, CFTC nałożyła już sankcje w łącznej wysokości ponad 3 mld USD na firmy, które popełniły wykroczenia lub nie zastosowały się do przepisów regulacyjnych. Program informatorów CFTC został utworzony na podstawie art. 748 ustawy Dodda-Franka z 2010 roku.

Od 2014 roku CFTC przyznała ponad 300 mln USD w nagrodach dla informatorów, co sprawia, że jest to ogromna nagroda przyznana osobie fizycznej w ramach tego programu. Ponadto zgodnie z prawem informatorzy są uprawnieni do otrzymania od 10 do 30% wartości nałożonych i wyegzekwowanych sankcji.

SEC także nagradza informatorów

We wrześniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyznała łącznie 11,5 mln USD dwóm informatorom, którzy przekazali kluczowe informacje w ramach dochodzeń prowadzonych przez ten organ regulacyjny. Dzięki ich pomocy SEC mógł skutecznie egzekwować obowiązujące prawo. W jednym przypadku SEC przyznała informatorowi ponad 7 mln USD, a drugi informator otrzymał ponad 4,5 mln USD.

Informator, który otrzymał najwyższą nagrodę, odegrał ważną rolę w postępowaniu, ponieważ to on doprowadził do wszczęcia przez SEC dochodzenia w sprawie naruszeń przepisów. W ciągu ostatnich lat SEC przyznała 212 informatorom nagrody, których kwota przekroczyła 1 mld USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę