Strona Główna > Newsy > Chińska branża nieruchomości znów grozi rynkom

Chińska branża nieruchomości znów grozi rynkom


Chińska branża nieruchomości wykazuje nowe objawy choroby, a obawy o jej kondycję pogłębia seria rezygnacji audytorów finansowych, którzy świadczyli usługi na rzecz firm z tego sektora gospodarki.

Inwestorzy ograniczyli ekspozycję na ryzyko w tej branży po tym, jak spółka Hopson Development Holdings Ltd. poinformowała, że jej audytor PricewaterhouseCoopers zrezygnował po otrzymaniu informacji niewystarczających do zakończenia procedur audytu.

Seria rezygnacji audytorów

Na rynku coraz częściej pojawiają się obawy, że okres publikowania wyników finansowych ujawni nowe zagrożenia dla chińskich deweloperów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na początku tego tygodnia spółka China Aoyuan Group Ltd. poinformowała że firma Deloitte Touche Tohmatsu Ltd. zrezygnowała z funkcji jej audytora. Strony nie były w stanie porozumieć się w sprawie opłaty za audyt. Shimao Group Holdings Ltd. również ogłosiła, że zmieni audytora po raz pierwszy od 27 lat.

Wskaźnik Bloomberg Intelligence dla chińskich deweloperów nieruchomości spadł w piątek aż o 2,2% i był to najgorszy tydzień dla branży od listopada. W raporcie wskazano również, że nagła rezygnacja PricewaterhouseCoopers z funkcji audytora Hopson, stosunkowo silnego chińskiego dewelopera, może zapoczątkować masowe rezygnacje innych audytorów.

Spółka Hopson Development podała w czwartkowym raporcie, że PwC nie uzyskała informacji obejmujących „ujęcie księgowe niektórych inwestycji kapitałowych i projektów nieruchomościowych Grupy oraz wycenę nieruchomości inwestycyjnych Grupy”. Spółka zamierza przed chińskim Nowym Rokiem przedstawić firmę Ernst & Young jako nowego audytora.

MFW przewiduje mniejszy wzrost chińskiej gospodarki

Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że ożywienie gospodarcze w Chinach jest zaawansowane, ale niezrównoważone z powodu słabej konsumpcji. MFW ostrzegł również przed niepewnością spowodowaną regulacjami dotyczącymi sektora technologicznego i spowolnieniem produktywności.

W raporcie opublikowanym po zakończeniu konsultacji z Chinami MFW wskazał również, że mniej korzystna baza porównawcza, jak również słaba konsumpcja i utrudnienia ze strony ograniczonych inwestycji w nieruchomości będą kluczowymi czynnikami hamującymi wzrost gospodarczy w tym roku. MFW prognozuje, że gospodarka Chin wzrośnie o 4,8% w 2022 roku i 5,2% w 2023 roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...

ETF-y na Bitcoina tracą pół miliarda dolarów w jeden dzień

W rekordowym tempie inwestorzy wycofali swoje środki z amerykańskich funduszy ETF opartych na Bitcoinie, mimo ...

Finfluencerzy z największym wpływem na decyzje inwestorów

Nowe badanie przeprowadzone przez CMC Markets ujawnia, że traderzy detaliczni coraz częściej ufają finfluencerom, stawiając ...

Kryptowaluty z najlepszym zwrotem w tym tygodniu. Co dalej z altami?

Traderzy na całym świecie śledzą na bieżąco wykresy najpopularniejszych altcoinów, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego ...
Przewiń na górę
Exit mobile version