menu

Strona Główna > Newsy > CySEC chce wiedzieć o zagranicznej działalności nadzorowanych spółek

CySEC chce wiedzieć o zagranicznej działalności nadzorowanych spółek


Cypryjski organ regulacyjny, ogłosił dziś (28.09), że oczekuje od wszystkich nadzorowanych przez siebie podmiotów, wypełnienia formularza o ich działalności prowadzonej w ramach paszportu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Pomimo że intencje Cypryjskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych pozostają niejasne, ogłoszenie zbiega się w czasie wraz z coraz bliższym terminem Brexitu. Z drugiej strony może być ono także pokłosiem działań hiszpańskiego regulatora CNMV, który bada nieuczciwe praktyki, których na terenie jego jurysdykcji mają dopuszczać się brokerzy licencjonowani na Cyprze.

Ostatecznym terminem wypełnienia formularza jest piątek 16 października 2020 roku. Wszyscy licencjobiorcy CIF muszą przekazać informacje o swojej transgranicznej działalności, prowadzonej okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. CySEC oczekuje, że w formularzu FPISA-CIF znajdzie się lista krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w których podlegające mu spółki prowadzą działalność. Dodatkowo chce żeby wyszczególniono, w których państwach mają one więcej niż 300 klientów.

Przygotowania do Brexitu

Według spekulacji, prowadzonych m.in. na łamach portalu Finance Magnates, cypryjski nadzór finansowy może przygotowywać się na Brexit bez porozumienia. CySEC nie wyjaśnił dlaczego wydał nowy formularz, jednak termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest coraz bliżej. Regulator może szykować się na nie w ten sposób, chcąc ustalić najpierw jak wiele podlegających mu spółek ma klientów w Zjednoczonym Królestwie.

Cypryjskie firmy mogą świadczyć swoje usługi we wszystkich krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Quinn Perrott, współzałożyciel TRAciot Fintech, którego specjalnością są przepisy dotyczące raportowania i prawa gospodarczego na terenie Unii Europejskiej, komentował dla Finance Magnates:

Czytając między wierszami, te działania wydają się być skoncentrowane głównie na Brexicie. Zgaduję, że CySEC chce uzyskać szybkie dane o tym, jak narażeni mogą być jego brokerzy w przypadku scenariusza z brakiem porozumienia.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę