menu

Strona Główna > Newsy > CySEC chce wiedzieć o zagranicznej działalności nadzorowanych spółek

CySEC chce wiedzieć o zagranicznej działalności nadzorowanych spółek


Cypryjski organ regulacyjny, ogłosił dziś (28.09), że oczekuje od wszystkich nadzorowanych przez siebie podmiotów, wypełnienia formularza o ich działalności prowadzonej w ramach paszportu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Pomimo że intencje Cypryjskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych pozostają niejasne, ogłoszenie zbiega się w czasie wraz z coraz bliższym terminem Brexitu. Z drugiej strony może być ono także pokłosiem działań hiszpańskiego regulatora CNMV, który bada nieuczciwe praktyki, których na terenie jego jurysdykcji mają dopuszczać się brokerzy licencjonowani na Cyprze.

Ostatecznym terminem wypełnienia formularza jest piątek 16 października 2020 roku. Wszyscy licencjobiorcy CIF muszą przekazać informacje o swojej transgranicznej działalności, prowadzonej okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. CySEC oczekuje, że w formularzu FPISA-CIF znajdzie się lista krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w których podlegające mu spółki prowadzą działalność. Dodatkowo chce żeby wyszczególniono, w których państwach mają one więcej niż 300 klientów.

Przygotowania do Brexitu

Według spekulacji, prowadzonych m.in. na łamach portalu Finance Magnates, cypryjski nadzór finansowy może przygotowywać się na Brexit bez porozumienia. CySEC nie wyjaśnił dlaczego wydał nowy formularz, jednak termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest coraz bliżej. Regulator może szykować się na nie w ten sposób, chcąc ustalić najpierw jak wiele podlegających mu spółek ma klientów w Zjednoczonym Królestwie.

Cypryjskie firmy mogą świadczyć swoje usługi we wszystkich krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Quinn Perrott, współzałożyciel TRAciot Fintech, którego specjalnością są przepisy dotyczące raportowania i prawa gospodarczego na terenie Unii Europejskiej, komentował dla Finance Magnates:

Czytając między wierszami, te działania wydają się być skoncentrowane głównie na Brexicie. Zgaduję, że CySEC chce uzyskać szybkie dane o tym, jak narażeni mogą być jego brokerzy w przypadku scenariusza z brakiem porozumienia.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

statystyki z europejskiego rynku instrumentów pochodnych za 2019 rok

Duży wzrost w rozliczeniach instrumentów pochodnych w UE w 2019

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował trzeci roczny raport statystyczny, który analizuje ...
Czytaj dalej
webinar xtb - bartosiak i kwiecień - co czeka nas w 2021 roku

Kwiecień i Bartosiak: „Co czeka nas w 2021 roku?”

26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się webinarium dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce i na ...
Czytaj dalej
commerzbank ostrzegał bafin o nieprawidłowościach w wirecard a nadzór finansowy zignorował informacje

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według ...
Czytaj dalej
hakerzy przejmują bazę danych z rozmowami z klientami brokera fxcm

Broker FXCM ofiarą hacku – skradziono dane

Broker FXCM Inc poinformował, że systemy internetowe spółki w Izraelu zostały częściowo zhakowane po tym, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę