Strona Główna > Newsy > CySEC chce wiedzieć o zagranicznej działalności nadzorowanych spółek

CySEC chce wiedzieć o zagranicznej działalności nadzorowanych spółek


Cypryjski organ regulacyjny, ogłosił dziś (28.09), że oczekuje od wszystkich nadzorowanych przez siebie podmiotów, wypełnienia formularza o ich działalności prowadzonej w ramach paszportu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Pomimo że intencje Cypryjskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych pozostają niejasne, ogłoszenie zbiega się w czasie wraz z coraz bliższym terminem Brexitu. Z drugiej strony może być ono także pokłosiem działań hiszpańskiego regulatora CNMV, który bada nieuczciwe praktyki, których na terenie jego jurysdykcji mają dopuszczać się brokerzy licencjonowani na Cyprze.

Ostatecznym terminem wypełnienia formularza jest piątek 16 października 2020 roku. Wszyscy licencjobiorcy CIF muszą przekazać informacje o swojej transgranicznej działalności, prowadzonej okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. CySEC oczekuje, że w formularzu FPISA-CIF znajdzie się lista krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w których podlegające mu spółki prowadzą działalność. Dodatkowo chce żeby wyszczególniono, w których państwach mają one więcej niż 300 klientów.

Przygotowania do Brexitu

Według spekulacji, prowadzonych m.in. na łamach portalu Finance Magnates, cypryjski nadzór finansowy może przygotowywać się na Brexit bez porozumienia. CySEC nie wyjaśnił dlaczego wydał nowy formularz, jednak termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest coraz bliżej. Regulator może szykować się na nie w ten sposób, chcąc ustalić najpierw jak wiele podlegających mu spółek ma klientów w Zjednoczonym Królestwie.

Cypryjskie firmy mogą świadczyć swoje usługi we wszystkich krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Quinn Perrott, współzałożyciel TRAciot Fintech, którego specjalnością są przepisy dotyczące raportowania i prawa gospodarczego na terenie Unii Europejskiej, komentował dla Finance Magnates:

Czytając między wierszami, te działania wydają się być skoncentrowane głównie na Brexicie. Zgaduję, że CySEC chce uzyskać szybkie dane o tym, jak narażeni mogą być jego brokerzy w przypadku scenariusza z brakiem porozumienia.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Vantage zablokowane we Włoszech przez Consob

Włoski regulator rynku finansowego, Consob, zaskoczył rynek, umieszczając znanego brokera Vantage, na swojej liście ostrzeżeń ...

BONK i PEPE z nowymi szczytami, ale kolejny memecoin ma szansę niedługo je prześcignąć

Memecoins takie jak BONK i PEPE osiągają nowe rekordy, a wkrótce do ich grona może ...

Alphabet (Google) wypłaci pierwszą dywidendę w historii – akcje wystrzeliły

Alphabet Inc., macierzysta firma Google, ogłasza pierwszą w historii dywidendę oraz autoryzuje skup akcji o ...

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...
Przewiń na górę
Exit mobile version