menu

Strona Główna > Newsy > CySEC usuwa WhoTrades MGTM Financial z Funduszu Gwarancyjnego

CySEC usuwa WhoTrades MGTM Financial z Funduszu Gwarancyjnego


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała nową listę dostawców usług finansowych, którzy zostali usunięci z programu gwarancyjnego. Klienci tych brokerów wciąż jednak mogą korzystać z Funduszu Gwarancyjnego Inwestorów (ICF), który służy ochronie roszczeń inwestorów i zapewnia im rekompensatę, gdy członek programu nie może spełnić swych finansowych zobowiązań.

Na nowej liście znalazło się dwóch brokerów detalicznych: WhoTrades Ltd i MGTM Financial Services Ltd. Wcześniej w tym roku obie firmy straciły cypryjskie licencje CIF. CySEC wyjaśnia też, że utrata członkostwa firmy w ICF nie oznacza, że straty klientów powstałe przed tym faktem nie będą zrefundowane. Regulator poinformował również spółki działające na licencji CIF, że będą musiały przekazać informacje o działalności transgranicznej w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019.

Cypryjski regulator często wszczyna procedurę wypłat rekompensat po wycofaniu licencji firmy, która nie daje nadziei na zwrot środków w najbliższej przyszłości. Wówczas ICF zaprasza klientów objętych ubezpieczeniem do zgłaszania roszczeń przeciwko firmie i wskazuje ostateczny termin zgłaszania takich roszczeń. Kwota rekompensaty wypłacanej każdemu klientowi jest obliczana zgodnie z warunkami umowy z brokerem, zwykle jednak wynosi maksymalnie 20 tys. EUR.

Zmiany w wysokości rekompensat

W roku 2019 CySEC zmieniła maksymalny poziom wypłacanej rekompensaty na 90% skumulowanej wartości chronionych roszczeń lub 20 tys. EUR, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa. Zgodnie z tym, inwestor, który w spółce CIF posiada 50 tys. EUR, w przypadku niewypłacalności spółki otrzyma 20 tys. EUR z ICF. Z kolei inwestor, który posiada na rachunku 10 tys. EUR otrzyma 9000 EUR rekompensaty, co stanowi 90% sumy jego roszczeń.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek

Prezydent Stanów Zjednoczonych J. Biden wycofał nominację Saule Omarovej jako kandydata na Kontrolera Waluty w ...
Czytaj dalej
dane z japoni wskazują na spadek pkb

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt ...
Czytaj dalej
Tickmill wprowadza nowe narzędzie tradingowe acuity do badania sentymentu rynkowego

Tickmill uruchamia narzędzie do badania nastrojów rynkowych

Brytyjski broker Tickmill poinformował  o udostępnieniu nowego narzędzia transakcyjnego Acuity MT4/MT5. Według spółki, funkcja daje ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Co dalej z chińskim Evergrande?

Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę