menu

Strona Główna > Newsy > CySEC usuwa WhoTrades MGTM Financial z Funduszu Gwarancyjnego

CySEC usuwa WhoTrades MGTM Financial z Funduszu Gwarancyjnego


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała nową listę dostawców usług finansowych, którzy zostali usunięci z programu gwarancyjnego. Klienci tych brokerów wciąż jednak mogą korzystać z Funduszu Gwarancyjnego Inwestorów (ICF), który służy ochronie roszczeń inwestorów i zapewnia im rekompensatę, gdy członek programu nie może spełnić swych finansowych zobowiązań.

Na nowej liście znalazło się dwóch brokerów detalicznych: WhoTrades Ltd i MGTM Financial Services Ltd. Wcześniej w tym roku obie firmy straciły cypryjskie licencje CIF. CySEC wyjaśnia też, że utrata członkostwa firmy w ICF nie oznacza, że straty klientów powstałe przed tym faktem nie będą zrefundowane. Regulator poinformował również spółki działające na licencji CIF, że będą musiały przekazać informacje o działalności transgranicznej w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019.

Cypryjski regulator często wszczyna procedurę wypłat rekompensat po wycofaniu licencji firmy, która nie daje nadziei na zwrot środków w najbliższej przyszłości. Wówczas ICF zaprasza klientów objętych ubezpieczeniem do zgłaszania roszczeń przeciwko firmie i wskazuje ostateczny termin zgłaszania takich roszczeń. Kwota rekompensaty wypłacanej każdemu klientowi jest obliczana zgodnie z warunkami umowy z brokerem, zwykle jednak wynosi maksymalnie 20 tys. EUR.

Zmiany w wysokości rekompensat

W roku 2019 CySEC zmieniła maksymalny poziom wypłacanej rekompensaty na 90% skumulowanej wartości chronionych roszczeń lub 20 tys. EUR, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa. Zgodnie z tym, inwestor, który w spółce CIF posiada 50 tys. EUR, w przypadku niewypłacalności spółki otrzyma 20 tys. EUR z ICF. Z kolei inwestor, który posiada na rachunku 10 tys. EUR otrzyma 9000 EUR rekompensaty, co stanowi 90% sumy jego roszczeń.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę