menu

Strona Główna > Newsy > Czy nadchodzi korekta na rynku akcyjnym w USA?

Czy nadchodzi korekta na rynku akcyjnym w USA?


Hedging zaobserwowany przez Sundial Capital Research na rynkach amerykańskich akcji wzrósł do poziomów najwyższych od prawie dwóch lat. To z kolei może oznaczać, że znajdujemy się na moment przed wzrostami cen walorów.

Inwestorzy masowo zabezpieczają ryzyko z akcji amerykańskich spółek

Amerykański rynek akcyjny nie najlepiej wszedł w 2022 rok. W chwili pisania tych słów indeks technologiczny NASDAQ traci ponad 13% względem szczytu z listopada ubiegłego roku. W przypadku S&P500 jest to prawie 7% straty, w porównaniu z rekordem z początku stycznia. Niektórzy doszukują się tutaj powiązań z kryzysową sytuacją u granic Ukrainy, jednak powodem tych spadków była przede wszystkim oczekiwana od miesięcy, zmiana polityki Rezerwy Federalnej. Ze względu na wysoki poziom inflacji, stopy procentowe w USA mają zostać podniesione już w marcu.Nasdaq S&P500 SP500Tymczasem, Equity Hedging indeks po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku, wdrapał się powyżej poziomu 80%. Jason Goepfert z Sundial Capital Research mówi, że to zaledwie 33 tydzień w ciągu 22 lat, kiedy wartość indeksu wkroczyła w ten obszar, przy czym 27 takich przypadków zakończyło się późniejszymi, kilkumiesięcznymi wzrostami indeksu S&P500. Zwiększone zainteresowanie hedgingiem (w tym opcjami Put) zaobserwowano tak w przypadku dużych, jak i mniejszych uczestników rynku.

Equity Hedging Index

Źródło: Bloomberg/Sentimenttrader

Mimo wszystko, Goepfert nie widzi powodów do optymizmu w dłuższej perspektywie:

„Prawie każdy wskaźnik, jaki obserwujemy, znajduje się w obszarze negatywnym i inwestorzy przeszli w tryb Risk-Off. To nie jest idealne połączenie”.

Analityk dodaje jednak, że wysoki poziom pesymizmu wśród inwestorów, odzwierciedlający się w indeksie Equity Hedging, daje nadzieję na trwającą kilka tygodni lub miesięcy, korektę.

Sam hedging jest inwestycją, która ma na celu zabezpieczenie ryzyka wiążącego się z wcześniej zawartą transakcją. Na przykład, wyobraźmy sobie, że nabywamy walory danej spółki, zakładając, że w ciągu roku od momentu zakupu, ich cena wzrośnie. Żeby ograniczyć ryzyko, dodatkowo, kupujemy tzw. opcje Put, które dadzą nam prawo do sprzedaży akcji po ustalonej cenie w ustalonym czasie (w tym przypadku, jest to rok). W ten sposób, jeśli rynek zachowa się odwrotnie do przewidywań, opcja Put, pozwalając nam na sprzedaż po korzystniejszych cenach, zminimalizuje straty.

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę