menu

Strona Główna > Newsy > CBA zatrzymuje kolejnych pracowników Great Private Equity

CBA zatrzymuje kolejnych pracowników Great Private Equity


Jak podano dziś na stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech dyrektorów oddziałów regionalnych spółki Great Private Equity (GPE). 

Do aresztowań doszło w Chorzowie, Wrocławiu i Warszawie. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę inwestorów oraz prowadzenie działalności związanej z obrotem instrumentami finansowymi, bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

To już trzecia seria aresztowań związanych z upadłą spółką inwestycyjną Great Private Equity. W drugiej połowie kwietnia CBA i Prokuratura Okręgowa z Warszawy doprowadziły do zatrzymania prezes i wiceprezes GPE oraz dwóch dyrektorów regionalnych z Poznania i Krakowa . Na początku czerwca dołączyli do nich dwaj byli pracownicy spółki.

CBA zaznacza, że śledczy przez cały czas analizują materiał dowodowy i zachęca do zgłaszania się wszystkie osoby, mające informacje związane z e sprawą. Poszkodowani powinni zgłaszać się do warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Poszkodowani na miliony złotych

Na obecnym etapie postepowania szacuje się, że Great Private Equity wyrządziło szkody co najmniej 150 inwestorom, którzy stracili ponad 16 mln złotych. Spółka oferowała wysokie stopy zwrotu (8 – 10%), których wypłata miała być możliwa dzięki lokowaniu środków w różne biznesowe projekty.

Grupa prowadziła działalność deweloperską, inwestowała w nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie, zajmowała się leasingiem luksusowych samochodów w Dubaju, udzielała pożyczek, uczestniczyła w finansowaniu produkcji filmowych oraz prowadziła trading na rynku Forex.

Niemal wszystkie przedsięwzięcia przyniosły jej straty, przez co Great Private Equity musiało ratować się kolejnymi pieniędzmi od inwestorów i w efekcie stało się niewypłacalne. W pewnym momencie spółka funkcjonowała jedynie dzięki sprzedaży obligacji, stając się de facto piramidą finansową.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę