eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał
Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, który wskazuje, że wyniki amerykańskich banków okazały się niejednoznaczne. Cały sezon powinien być jednak pozytywny – rynek przewiduje wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 o 20%, spółek europejskich ze Stoxx600 o 50% i spółek brytyjskich aż o 200%.
W piątek wyniki przedstawiły spółki JPMorgan Chase, Citigroup, Blackrock i Wells Fargo. Wyniki JPMorgan Chase okazały się lepsze od przewidywań, jednak notowania banku spadły o ponad 6%. Spółka wskazała, że może nie być w stanie osiągnąć średnio-terminowych wskaźników dochodowości. To efekt szybkiego wzrostu kosztów działalności, przede wszystkim rosnących kosztów pracy w USA.
Citi osiągnął w IV kwartale zysk 3,2 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Jest to jednak wynik o 26% niższy niż w tym samym okresie 2020 roku. Wyniki banków okazały się niejednoznaczne, jednak perspektywy branży wydają się dobre. Warto zwrócić uwagę, że powoli zmniejszają się oszczędności Amerykanów zgromadzone w czasie pandemii, a zatem rośnie zapotrzebowanie na kredyty.
Wysoki przewidywany wzrost zysków
– Wskaźnik przewidywanego wzrostu PKB w 4. kwartale, GDPNow, wynosi obecnie 5%, podczas gdy ostatni odczyt tego wskaźnika za 3. kwartał wynosił jedynie 0,2%. Rekordowe są także marże przedsiębiorstw, którym w środowisku wysokiej inflacji znacznie łatwiej podnosi się ceny. Mniej jest też przypadków koronawirusa, co także sprzyja odradzaniu się gospodarki. Jest zatem pole do umiarkowanego przebicia oczekiwań, nawet po ich umiarkowanym wzroście – analizuje Paweł Majtkowski.
Według analizy, rynek przewiduje teraz, że wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 wyniesie 20% w porównaniu z IV kwartałem 2020 roku. Wzrost zysków 600 europejskich przedsiębiorstw z indeksu Stoxx600 ma wynieść 50%. Jeszcze wyższy przyrost mają wypracować brytyjskie firmy, które mają uzyskać 200% wzrost zysków. Na tym tle dobrze rysują się także perspektywy poprawy zysków przez polskie firmy. Wyższe wzrosty zysków spółek spoza USA to kolejny argument za geograficzną dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.