menu

Strona Główna > Newsy > eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał


Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, który wskazuje, że wyniki amerykańskich banków okazały się niejednoznaczne. Cały sezon powinien być jednak pozytywny – rynek przewiduje wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 o 20%, spółek europejskich ze Stoxx600 o 50% i spółek brytyjskich aż o 200%.

W piątek wyniki przedstawiły spółki JPMorgan Chase, Citigroup, Blackrock i Wells Fargo. Wyniki JPMorgan Chase okazały się lepsze od przewidywań, jednak notowania banku spadły o ponad 6%. Spółka wskazała, że może nie być w stanie osiągnąć średnio-terminowych wskaźników dochodowości. To efekt szybkiego wzrostu kosztów działalności, przede wszystkim rosnących kosztów pracy w USA.

Citi osiągnął w IV kwartale zysk 3,2 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Jest to jednak wynik o 26% niższy niż w tym samym okresie 2020 roku. Wyniki banków okazały się niejednoznaczne, jednak perspektywy branży wydają się dobre. Warto zwrócić uwagę, że powoli zmniejszają się oszczędności Amerykanów zgromadzone w czasie pandemii, a zatem rośnie zapotrzebowanie na kredyty.

Wysoki przewidywany wzrost zysków

– Wskaźnik przewidywanego wzrostu PKB w 4. kwartale, GDPNow, wynosi obecnie 5%, podczas gdy ostatni odczyt tego wskaźnika za 3. kwartał wynosił jedynie 0,2%. Rekordowe są także marże przedsiębiorstw, którym w środowisku wysokiej inflacji znacznie łatwiej podnosi się ceny. Mniej jest też przypadków koronawirusa, co także sprzyja odradzaniu się gospodarki. Jest zatem pole do umiarkowanego przebicia oczekiwań, nawet po ich umiarkowanym wzroście – analizuje Paweł Majtkowski.

Według analizy, rynek przewiduje teraz, że wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 wyniesie 20% w porównaniu z IV kwartałem 2020 roku. Wzrost zysków 600 europejskich przedsiębiorstw z indeksu Stoxx600 ma wynieść 50%. Jeszcze wyższy przyrost mają wypracować brytyjskie firmy, które mają uzyskać 200% wzrost zysków. Na tym tle dobrze rysują się także perspektywy poprawy zysków przez polskie firmy. Wyższe wzrosty zysków spółek spoza USA to kolejny argument za geograficzną dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę