menu

Strona Główna > Newsy > eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał


Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, który wskazuje, że wyniki amerykańskich banków okazały się niejednoznaczne. Cały sezon powinien być jednak pozytywny – rynek przewiduje wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 o 20%, spółek europejskich ze Stoxx600 o 50% i spółek brytyjskich aż o 200%.

W piątek wyniki przedstawiły spółki JPMorgan Chase, Citigroup, Blackrock i Wells Fargo. Wyniki JPMorgan Chase okazały się lepsze od przewidywań, jednak notowania banku spadły o ponad 6%. Spółka wskazała, że może nie być w stanie osiągnąć średnio-terminowych wskaźników dochodowości. To efekt szybkiego wzrostu kosztów działalności, przede wszystkim rosnących kosztów pracy w USA.

Citi osiągnął w IV kwartale zysk 3,2 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Jest to jednak wynik o 26% niższy niż w tym samym okresie 2020 roku. Wyniki banków okazały się niejednoznaczne, jednak perspektywy branży wydają się dobre. Warto zwrócić uwagę, że powoli zmniejszają się oszczędności Amerykanów zgromadzone w czasie pandemii, a zatem rośnie zapotrzebowanie na kredyty.

Wysoki przewidywany wzrost zysków

– Wskaźnik przewidywanego wzrostu PKB w 4. kwartale, GDPNow, wynosi obecnie 5%, podczas gdy ostatni odczyt tego wskaźnika za 3. kwartał wynosił jedynie 0,2%. Rekordowe są także marże przedsiębiorstw, którym w środowisku wysokiej inflacji znacznie łatwiej podnosi się ceny. Mniej jest też przypadków koronawirusa, co także sprzyja odradzaniu się gospodarki. Jest zatem pole do umiarkowanego przebicia oczekiwań, nawet po ich umiarkowanym wzroście – analizuje Paweł Majtkowski.

Według analizy, rynek przewiduje teraz, że wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 wyniesie 20% w porównaniu z IV kwartałem 2020 roku. Wzrost zysków 600 europejskich przedsiębiorstw z indeksu Stoxx600 ma wynieść 50%. Jeszcze wyższy przyrost mają wypracować brytyjskie firmy, które mają uzyskać 200% wzrost zysków. Na tym tle dobrze rysują się także perspektywy poprawy zysków przez polskie firmy. Wyższe wzrosty zysków spółek spoza USA to kolejny argument za geograficzną dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę