menu

Strona Główna > Newsy > eToro: Polacy chętniej zainwestują niż schudną

eToro: Polacy chętniej zainwestują niż schudną


Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę eToro, wśród noworocznych postanowień na 2023 rok Polacy najczęściej wymieniają zdrowie i dobre samopoczucie. Około 40% ankietowanych stawia również na finanse i zamierza uporządkować ten obszar życia, aby walczyć z rosnącymi kosztami życia.

Badanie przeprowadzono wśród 2000 dorosłych Polaków. Wyniki wykazały, że 72% respondentów zamierza podjąć noworoczne postanowienie, z czego 40% wybiera cel związany z pieniędzmi. Zdrowie i dobre samopoczucie są nadal na pierwszym miejscu, jednak cele związane z kondycją fizyczną (24% w porównaniu z 26% rok temu), hobby (24% w porównaniu z 27% rok temu) lub samorozwojem (35% w porównaniu z 40% rok temu) straciły na popularności.

Wśród osób pragnących poprawić stan swoich finansów, najczęściej pojawiającym się celem jest oszczędzanie na ważny zakup (39%) lub podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów (39%). 37% badanych chce lepiej zarządzać budżetem, a 35% planuje zacząć inwestować w swoją przyszłość. Około 25% wskazuje, że chce więcej inwestować.

Aż 65% respondentów przyznało, że zrealizowało postanowienie noworoczne podjęte na 2022 rok. Wśród przeszkód stojących na drodze do realizacji planów wskazywano rosnące koszty życia (64%) i zbyt wiele wydatków (59%), a następnie inflację (55%).

– Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy. Nie dziwi zatem fakt, że postanowienia dotyczące finansów są jednymi z najważniejszych jakie podejmujemy. I jak widać nasze postanowienia są bardzo praktyczne, bo aż 39% badanych deklaruje, że chciałoby podjąć dodatkową pracę by poprawić swoje dochody. To dramatyczny dowód na to, jak inflacja drenuje nasze portfele obniżając realna wartość płac oraz naszych oszczędności. Dla wielu osób jednym sposobem na utrzymanie obecnego poziomu życia może być właśnie podjęcie dodatkowej pracy. Nie można zapominać jednak, że dodatkowa praca to mniej czasu dla siebie i mniej okazji do realizacji innych ważnych noworocznych postanowień – mówi Paweł Majtkowski, analityk rynkowy eToro.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę