menu

Strona Główna > Newsy > FCA ostrzega przed oszustwem na zdalny pulpit

FCA ostrzega przed oszustwem na zdalny pulpit


Brytyjski regulator rynku finansowego ponownie ostrzegł przed oszustwami polegającymi na udostępnianiu pulpitu. Od lipca 2020 ofiarą tego procederu padły 2142 osoby. Financial Conduct Authority (FCA) ujawniła, że ofiary tego typu oszustw straciły ponad 25 mln GBP w okresie od stycznia 2021 do marca 2022 roku. Oszuści celują w osoby w wieku od 18 do 70 lat.

FCA wyjaśniła, że oszuści kradną informacje lub uzyskują dostęp do kont bankowych po przejęciu kontroli nad komputerem ofiary za pomocą oprogramowania do udostępniania pulpitu. Zwykle kontaktują się z potencjalnymi ofiarami niespodziewanie za pośrednictwem mediów społecznościowych lub nawet telefonicznie.

Oszuści są wytrwali i na początku próbują zdobyć zaufanie potencjalnej ofiary za pomocą perswazji. Następnie proszą ofiary o pobranie na swój komputer legalnego oprogramowania do udostępniania pulpitu i przejmują kontrolę nad urządzeniem.

Regulator zwraca uwagę na sygnały ostrzegawcze

FCA wskazuje, że jednym z głównych sygnałów ostrzegawczych wskazujących na potencjalne oszustwo jest sytuacja, w której firma lub osoba prywatna kontaktuje się bez uprzedzenia. W przypadku prośby o udostępnienie pulpitu lub zapewnienie zdalnego dostępu do telefonu lub komputera, możemy mieć duże prawdopodobieństwo próby oszustwa.

Ponadto regulator zwrócił uwagę, że tego typu oszustwo może mieć miejsce tylko wtedy, gdy dana osoba pobierze oprogramowanie i pozwoli oszustom przejąć kontrolę nad ekranem komputera. Udostępnianie ekranu pozwala oszustom na dostęp do informacji osobistych, w tym do kont bankowych.

Ostrzeżenie jest częścią kampanii ScamSmart prowadzonej przez FCA. Jej celem jest podniesienie świadomości istnienia takich sposobów wyłudzania danych. Brytyjski regulator przeprowadził też ankietę, z której wynika, że 47% uczestników z łatwością pobrałoby oprogramowanie do udostępniania ekranu i udostępniło swój ekran komputera na żądanie. Podobne próby wyłudzeń są popularne również w Polsce. O jednej z takich sytuacji pisaliśmy na naszej stronie w ubiegłym roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę