menu

Strona Główna > Newsy > FCA publikuje dokumenty konsultacyjne dotyczące Brexitu

FCA publikuje dokumenty konsultacyjne dotyczące Brexitu


Brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA) opublikowało dwa dokumenty konsultacyjne, w których przedstawia swoje propozycje związane z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię w dniu 29 marca 2019 roku na zasadzie tzw. twardego Brexitu. Czas konsultacji kończy się 7 grudnia 2018 roku, a brytyjski organ ma wydać ostateczne zasady w pierwszym kwartale 2019 roku. Odpowiedzi można przesyłać za pośrednictwem formularza online, pocztą elektroniczną lub pisemnie. 

FCA wcześniej oświadczyło, że ​​jego plan w wypadku twardego Brexitu będzie oscylował wokół tymczasowych paszportów i cliff edge risks. Regulator opowiada się za tym, aby licencjonowane firmy z UE mogły prowadzić interesy z brytyjskimi klientami po Brexicie za pomocą tymczasowych paszportów. Jednak centralny europejski regulator opowiada się za znacznie ostrzejszym podejściem, w wypadku którego firmy licencjonowane tylko przez FCA nie będą miały dostępu do rynku wspólnoty.

Obydwa dokumenty konsultacyjne koncentrują się na poprawkach do dokumentów regulacyjnych, które zawierają również przepisy UE, za które FCA będzie odpowiedzialne po wyjściu Wielkiej Brytanii. Dotyczą one również dokumentów, które pozwolą firmom z UE kontynuować działalność na wyspach przez ograniczony okres po wyjściu, z możliwością uzyskania stałego zezwolenia. Regulator chce zapewnić jak najsprawniejsze działanie rynku pomimo przygotowywanego Brexitu, a konsultacje stanowią ważną część tej pracy.

Nausicaa Delfas, dyrektor wykonawczy ds. Międzynarodowych w FCA, powiedział:

FCA planuje przygotować się na szereg scenariuszy. Publikujemy dwa dokumenty konsultacyjne, aby w przypadku twardego Brexitu w marcu 2019 roku, od samego początku posiadać solidny system regulacyjny i zapewnić płynne przejście firmom oraz funduszom z UE, które obecnie podlegają paszportowi europejskiemu.

Jest to zgodne z naszym celem zapewnienia pewności i zaufania dla firm działających w Wielkiej Brytanii. Z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie ze strony całego sektora podczas przygotowań do wyjścia z UE.

Obecnie niektóre firmy i fundusze inwestycyjne ze wspólnoty mogą świadczyć swoje usługi finansowe na terenie UK za pośrednictwem specjalnego paszportu. W dokumencie przedstawiono, w jaki sposób te podmioty będą mogły prowadzić działalność w Wielkiej Brytanii przez ograniczony okres po Brexit, jednocześnie starając się uzyskać pełne zezwolenie. Jest to opcja awaryjna na wypadek gdyby w marcu nastąpił twardy Brexit.

Ogólnie rzecz biorąc, celem FCA jest zachowanie istniejących ustaleń w jak najszerszej opcji. W niektórych przypadkach firmy mogą być zobowiązane do przyłączenia się do dodatkowych programów prowadzonych przez brytyjskie instytucje w celu ochrony konsumentów, takich jak na przykład programu rekompensacji usług finansowych (Financial Services Compensation Scheme – FSCS).

Parlament Europejski uchwalił w tym roku ustawę o Unii Europejskiej, która ma na celu przygotowanie ram prawnych dla Wielkiej Brytanii do opuszczenia UE. Przekształca ona istniejące obowiązujące prawo UE w prawo brytyjskie, zachowując istniejące brytyjskie przepisy, które wejdą w życie zamiast zobowiązań UE i przekażą rządowi uprawnienia do zmiany tej ustawy, tak aby działała ona skutecznie, gdy Wielka Brytania opuści UE. W ramach tych przygotowań Skarb Państwa wymaga od regulatorów usług finansowych, w tym FCA, modyfikacji obowiązujących wiążących standardów technicznych UE (BTS), które są szczegółowymi przepisami UE, do dnia wyjścia. Ustawa obejmuje również np. usunięcie odniesień do instytucji UE i zastąpienie ich brytyjskimi odpowiednikami.  W niewielkiej liczbie przypadków FCA proponuje inne rodzaje zmian, które odzwierciedlają nową pozycję Wielkiej Brytanii poza UE. Regulator nie proponuje zmian regulacji niezwiązanych z Brexitem.

Powyższe dokumenty konsultacyjne są dostępne tutaj:

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

statystyki z europejskiego rynku instrumentów pochodnych za 2019 rok

Duży wzrost w rozliczeniach instrumentów pochodnych w UE w 2019

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował trzeci roczny raport statystyczny, który analizuje ...
Czytaj dalej
webinar xtb - bartosiak i kwiecień - co czeka nas w 2021 roku

Kwiecień i Bartosiak: „Co czeka nas w 2021 roku?”

26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się webinarium dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce i na ...
Czytaj dalej
commerzbank ostrzegał bafin o nieprawidłowościach w wirecard a nadzór finansowy zignorował informacje

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według ...
Czytaj dalej
hakerzy przejmują bazę danych z rozmowami z klientami brokera fxcm

Broker FXCM ofiarą hacku – skradziono dane

Broker FXCM Inc poinformował, że systemy internetowe spółki w Izraelu zostały częściowo zhakowane po tym, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę