menu

Strona Główna > Newsy > FCA zakaże handlu kryptowalutowymi CFD? Nowe regulacje

FCA zakaże handlu kryptowalutowymi CFD? Nowe regulacje


Brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA) opublikowało dwa dokumenty konsultacyjne, w których przedstawiło propozycje wprowadzenia stałych zmian w regulacjach dotyczących oferowania CFD i opcji binarnych klientom detalicznym. Chociaż propozycje FCA są w istocie takie same, jak obowiązujące w całej UE tymczasowe ograniczenia wprowadzone wraz z dyrektywą MiFID II, to różnią się one niektórymi ważnymi aspektami.

Po pierwsze, proponowane środki zaradcze organu mają być trwałe. Po drugie, ograniczenia mogą mieć zastosowanie do szerszej gamy produktów. Jeśli chodzi o kontrakty na różnice kursowe (CFD), regulator swoją interwencje motywuje zaradzeniem niewłaściwemu postępowaniu firm z Europy. Dodatkowo środki mają ograniczyć sprzedaż CFD i podobnych produktów o nadmiernym ryzyku, które powodują szkody konsumentom detalicznym.

Nie tylko CFD?

Konkretnie propozycje FCA prezentują się następująco:

  • ograniczenie dźwigni do poziomu od 30:1 do 2:1, ustanawiając minimalny depozyt zależnie od % całkowitego ryzyka przewidzianego w CFD
  • zamknięcie pozycji klienta, gdy jego fundusze spadną poniżej 50% salda niezbędnego do utrzymania otwartych pozycji na rachunku
  • ochrona gwarantująca, że klient nie może stracić więcej niż całkowita suma środków na koncie CFD
  • zabronienie oferowania zachęt pieniężnych i niemonetarnych w celu zachęcenia do handlu
  • wymaganie od firmy, aby informowała potencjalnych klientów o odsetku kont klientów detalicznych, którzy ponoszą straty.

FCA proponuje rozszerzenie zasad na ściśle zastępowalne produkty, w tym tak zwane certyfikaty turbo. Organ nadzorczy przewiduje również limity dźwigni finansowej w stosunku 30:1 dla kontraktów CFD na niektóre obligacje rządowe. Dla porównania ESMA przewiduje ograniczenie na poziomie 5:1. FCA szacuje, że propozycje te mogą zmniejszyć roczne straty klientów detalicznych w Wielkiej Brytanii o kwotę od 267,4 mln GBP do 450,7 mln GBP rocznie. Dokument konsultacyjny dotyczący CFD omawia również i poszukuje informacji zwrotnej w sprawie tego, czy inne złożone produkty pochodne, takie jak np. kontrakty terminowe typu futures i inne podobne produkty występujące na rynku OTC, mogą powodować podobne ryzyko dla konsumentów detalicznych i powinny podlegać podobnym regulacjom.

Zakaz dla każdego rodzaju opcji binarnych?

Jeśli chodzi o opcje binarne, to FCA ma poważne obawy dotyczące ochrony inwestorów. Opiera się to na dowodach agresywnego i  wprowadzającego w błąd marketingu tych produktów, ich nieodłącznej złożoności i braku przejrzystości, a także skali strat osiąganych przez inwestorów. Stały zakaz opcji binarnych może pozwolić zaoszczędzić konsumentom detalicznym do 17 mln GBP rocznie.

Zakaz handlu CFD opartymi o kryptowaluty

Dokument konsultacyjny dotyczący opcji binarnych jest otwarty do 7 lutego 2019 roku. Dokument konsultacyjny dotyczący CFD jest otwarty do tego samego dnia, z kolei do 7 marca 2019 roku regulator oczekuje na informacje zwrotne dotyczące innych wskazanych instrumentów pochodnych. FCA rozpocznie również konsultacje na początku roku w sprawie potencjalnego zakazu sprzedaży konsumentom detalicznym produktów pochodnych opartych na kryptowalutach, w tym również CFD. Jest to zgodne z zobowiązaniem podjętym w brytyjskim raporcie końcowym Task Force Cryptoasset opublikowanym w październiku 2018 roku.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

cftc wejście do siedziby

113 postępowań CFTC zakończonych nałożeniem kar w 2020

Amerykańskie organy regulacyjne ds. kontraktów futures i opcji w roku 2020 mają mnóstwo pracy. Niedawno ...
Czytaj dalej
fmsa ostrzega przed oszustwami mlm na rynkach forex, cfd i kryptowalut

Belgijskie FSMA: uwaga na oszustwa na Tinderze

Belgijski nadzór finansowy (FSMA) ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych Na fałszywe oferty inwestycyjne można ...
Czytaj dalej
Francuski AMF sprzecza się z UE na temat Brexitu i potencjalnego zagrożenia dla reszty krajów

AMF wzywa do zmiany przepisów instrumentów pochodnych

Francuski organ nadzoru rynku papierów wartościowych (AMF) uważa, że UE powinna ustalić zasady obrotu instrumentami ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z Maxiflex

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała komunikat o osiągnięciu porozumienia z firmą Maxiflex ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę