menu

Strona Główna > Newsy > FSMA: ponad pół miliona Belgów handluje na rynku akcji

FSMA: ponad pół miliona Belgów handluje na rynku akcji


Co czternasty mieszkaniec Belgii handluje na giełdzie – podał krajowy organ nadzoru finansowego. Według FSMA przez ostatnie 3 lata inwestowało na niej 830 000 Belgów.

Najnowsze sprawozdanie FSMA opiera się na raportach dotyczących aktywności traderów detalicznych z okresu od stycznia 2018 roku do marca 2021 roku. Z opracowanych danych wynika, że Belgowie zawarli w tym czasie 29 825 716 transakcji. W obrocie we wszystkich kategoriach instrumentów finansowych, takich jak akcje, opcje i obligacje, brało udział łącznie 830 000 inwestorów. Około 550 000 z nich handlowało akcjami. Każdy inwestor obracał średnio 9 instrumentami.

Liczba osób biorących udział w obrocie na rynku na początku 2021 roku jest o 50% wyższa niż dwa lata wcześniej. FSMA wskazuje także na rosnące zainteresowanie inwestowaniem na belgijskiej giełdzie, która osiągała w ostatnim roku rekordowe wolumeny (średnio 933 mld euro miesięcznego obrotu na indeksie BEL20).

Coraz więcej inwestujących w BEL20

Raport FSMA z maja 2020 roku wykazał, że liczba Belgów inwestujących w akcje skupione w indeksie BEL20, stała się 5 razy większa niż przed pandemią. Regulator zwracał wtedy uwagę także na wysoki wzrost aktywności wśród młodych inwestorów.

Ogółem od początku 2018 roku do marca 2021 roku, liczba mieszkańców Belgii, którzy inwestowali w akcje BEL20 uległa podwojeniu. Było to ponad 330 000 unikalnych inwestorów. 80% z nich nie ograniczała się jednak do krajowego indeksu i sięgała także po inne instrumenty finansowe.

Popularnością cieszyły się m.in. ETF-y, którymi obracało 360 000 Belgów.

WallStreetBets a Belgia

Wydaje się, że inwestycyjna mania związana z ruchem WallStreetBets, w dużej mierze ominęła belgijskich traderów. Według FSMA w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 12 lutego 2021 roku, na akcjach GameStop handlowało jedynie 4237 Belgów, zaś na Blackberry i AMC odpowiednio 1580 i 4058 osób. Obrotu tymi instrumentami dokonywali głównie mężczyźni w wieku poniżej 35 lat.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę