menu

Strona Główna > Newsy > Giganci technologiczni przygotowują się na trudny rok

Giganci technologiczni przygotowują się na trudny rok


Przez lata największe firmy technologiczne były chwalone przez inwestorów – a czasem atakowane przez mniejszych rywali i badane przez regulatorów – ponieważ wydawały się kroczyć niekończącą się ścieżką rozwoju. Konkurenci, wysokie kary, a nawet globalna recesja spowodowana pandemią nie ograniczały ich zysków. Teraz jednak sytuacja ulega zmianie – pisze Wall Street Journal.

W obliczu kolejnej recesji Europa przymierza się do przejęcia roli regulatora globalnego rynku technologicznego. Co więcej duże firmy technologiczne dały się zwieść w czasie pandemii i zakładając, że wirtualne życie będzie trwało znacznie dłużej, mocno zainwestowały w pracowników i nowe produkty.

Masowe zwolnienia w branży technologicznej

W odpowiedzi na nową rzeczywistość giganci technologiczni ograniczają działalność i tną wydatki szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. 5 stycznia Amazon.com poinformował, że zwolnienia obejmą około 18 000 pracowników. Meta Platforms Inc. ograniczy zatrudnienie o 13%, co przekłada się na 11 000 osób. Alphabet Inc., firma macierzysta Google, 11 stycznia ogłosiła redukcję personelu o 15% w swojej jednostce opieki zdrowotnej Verily. Łącznie, według szacunków serwisu Layoffs.fyi, pracodawcy z sektora technologicznego zmniejszyli zatrudnienie o ponad 170 000 miejsc pracy w ciągu ostatniego roku.

Zdaniem analityków istnieje kilka czynników ekonomicznych stojących za przejściem na tryb oszczędności. Szybko rosnąca inflacja doprowadziła do wzrostu stóp procentowych. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że zwrócono uwagę na wąskie gardła w łańcuchu dostaw. Ponadto w niektórych segmentach wzmogła się konkurencja między gigantami technologicznymi. Udział Google i Meta w wydatkach na usługi cyfrowe spadł poniżej 50% po raz pierwszy od 2014 roku. Nową scenę rywalizacji stanowią również prace nad sztuczną inteligencją.

Zmiany w prawie stanowią wyzwanie dla branży

Kolejnym problemem dla gigantów technologicznych są planowane zmiany w prawie. Niedawno Unia Europejska obaliła prawne uzasadnienia Facebooka dotyczące precyzyjnie ukierunkowanych reklam. UE wdraża również dwa nowe przepisy, które przyjęto przy sprzeciwie wielkich firm. Ich celem jest większe otwarcie rynku na konkurencję i zmuszenie gigantów do lepszej kontroli treści na platformach. Przepisy wejdą w życie dopiero w 2024 roku, ale firmy technologiczne już są zmuszone wprowadzać pewne zmiany.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę