menu

Strona Główna > Newsy > Giganci technologiczni przygotowują się na trudny rok

Giganci technologiczni przygotowują się na trudny rok


Przez lata największe firmy technologiczne były chwalone przez inwestorów – a czasem atakowane przez mniejszych rywali i badane przez regulatorów – ponieważ wydawały się kroczyć niekończącą się ścieżką rozwoju. Konkurenci, wysokie kary, a nawet globalna recesja spowodowana pandemią nie ograniczały ich zysków. Teraz jednak sytuacja ulega zmianie – pisze Wall Street Journal.

W obliczu kolejnej recesji Europa przymierza się do przejęcia roli regulatora globalnego rynku technologicznego. Co więcej duże firmy technologiczne dały się zwieść w czasie pandemii i zakładając, że wirtualne życie będzie trwało znacznie dłużej, mocno zainwestowały w pracowników i nowe produkty.

Masowe zwolnienia w branży technologicznej

W odpowiedzi na nową rzeczywistość giganci technologiczni ograniczają działalność i tną wydatki szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. 5 stycznia Amazon.com poinformował, że zwolnienia obejmą około 18 000 pracowników. Meta Platforms Inc. ograniczy zatrudnienie o 13%, co przekłada się na 11 000 osób. Alphabet Inc., firma macierzysta Google, 11 stycznia ogłosiła redukcję personelu o 15% w swojej jednostce opieki zdrowotnej Verily. Łącznie, według szacunków serwisu Layoffs.fyi, pracodawcy z sektora technologicznego zmniejszyli zatrudnienie o ponad 170 000 miejsc pracy w ciągu ostatniego roku.

Zdaniem analityków istnieje kilka czynników ekonomicznych stojących za przejściem na tryb oszczędności. Szybko rosnąca inflacja doprowadziła do wzrostu stóp procentowych. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że zwrócono uwagę na wąskie gardła w łańcuchu dostaw. Ponadto w niektórych segmentach wzmogła się konkurencja między gigantami technologicznymi. Udział Google i Meta w wydatkach na usługi cyfrowe spadł poniżej 50% po raz pierwszy od 2014 roku. Nową scenę rywalizacji stanowią również prace nad sztuczną inteligencją.

Zmiany w prawie stanowią wyzwanie dla branży

Kolejnym problemem dla gigantów technologicznych są planowane zmiany w prawie. Niedawno Unia Europejska obaliła prawne uzasadnienia Facebooka dotyczące precyzyjnie ukierunkowanych reklam. UE wdraża również dwa nowe przepisy, które przyjęto przy sprzeciwie wielkich firm. Ich celem jest większe otwarcie rynku na konkurencję i zmuszenie gigantów do lepszej kontroli treści na platformach. Przepisy wejdą w życie dopiero w 2024 roku, ale firmy technologiczne już są zmuszone wprowadzać pewne zmiany.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę