menu

Strona Główna > Newsy > Microsoft zainwestuje 10 mld USD w OpenAI

Microsoft zainwestuje 10 mld USD w OpenAI


Microsoft zamierza zainwestować 10 mld USD w startup OpenAI, który stoi za popularnym narzędziem sztucznej inteligencji ChatGPT. Transakcja byłaby częścią rundy finansowania, w której biorą udział również inni inwestorzy. Łączna kwota uzyskana w tej rundzie ma wynieść 29 mld USD.

Według doniesień medialnych Microsoft miałby uzyskać 75% udziału w zyskach OpenAI do czasu odzyskania zainwestowanych pieniędzy, a następnie gigant informatyczny miałby przejąć 49% udziałów w OpenAI.

ChatGPT rozpalił Internet od czasu uruchomienia pod koniec listopada, gromadząc pierwszy milion użytkowników w niespełna tydzień. Jego imitacja ludzkiej rozmowy wywołała spekulacje na temat możliwości wyparcia z rynku profesjonalnych copywriterów, a nawet zagrożenia głównej działalności wyszukiwarki Google. Stojąca za nim organizacja, której współzałożycielami są Elon Musk i inwestor z Doliny Krzemowej Sam Altman, zarabia pieniądze, pobierając od deweloperów opłaty za licencję na swoją technologię.

Nowa technologia jest zbudowana na modelu językowym GPT-3 firmy OpenAI i pojawiła się na rynku pod koniec roku, w którym nastąpił przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji. Firmowy model generowania obrazów Dall-E, który przyjmuje pisemne podpowiedzi w celu syntezy sztuki i innych obrazów, zapoczątkował również szeroką debatę na temat przenikania sztucznej inteligencji do branż kreatywnych. OpenAI pracuje już nad modelem GPT-4 do przetwarzania języka naturalnego.

Microsoft rzuci wyzwanie Google?

Inwestycja w ChatGPT może pomóc Microsoftowi w zwiększeniu aktywności na rynku wyszukiwarek internetowych, zdominowanym przez Google. Przeglądarka Bing ma tylko niewielki udział w globalnym rynku, jednak istnieje nadzieja, że umowa pomoże firmie przełamać dominację Google poprzez oferowanie bardziej zaawansowanych możliwości wyszukiwania.

W grudniu Morgan Stanley opublikował raport badający, czy ChatGPT jest zagrożeniem dla Google. Brian Nowak, główny analityk banku zajmujący się firmą Alphabet, napisał, że modele językowe mogą przejąć udział w rynku „i naruszyć pozycję Google jako punktu startowego dla osób korzystających z Internetu”.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę