Czym jest hossa, nazywana potocznie rynkiem byka?
Hossa, nazywana „rynkiem byka” oznacza długotrwały wzrost kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie.
Potoczna nazwa „rynku byka” wzięła się od metody ataku byka, który uderza rogami z dołu do góry, co ma symbolizować ruchy na rynku.
Jej przeciwieństwem jest bessa, która potocznie nazywana jest rynkiem niedźwiedzia.
Z czym wiąże się hossa?
To moment, w którym wielu traderów decyduje się na wykup akcji oraz podwyższony wolumen i zwiększoną aktywność inwestorów. To tzw. dobry czas na giełdzie.
Kiedy zaczyna się hossa?
Cykle hossy i bessy mają różne charakter na giełdzie. Zdarzają się okresy dużej regularności, jak i dużej nieregularności. W większości przypadków są one nieregularne, z różną częstotliwością powtarzania tych samych wartości.
To cecha charakterystyczna dla cykli ekonomicznych i giełdowych. Jest to podstawowe założenie, podobnie jak fakt, że gospodarka rozwija się od depresji, recesji do rozkwitu i przeinwestowania, z wszystkimi fazami pośrednimi.
Cykl hossy-bessy
Jak każdy cykl zawiera on swoje fazy. W tym przypadku na giełdzie możemy obserwować po kolei:
- panikę,
- zniechęcenie,
- niewiarę,
- obojętność,
- wzrost,
- euforię,
- nasycenie.
Fazy te występują zawsze w różnym okresie czasu, w różnych cyklach. Często mówi się o bardzo długim cyklu Kondratiewa (około 54-letnim), cyklu 9-letnim, cyklu Kitchina (3 lub 4-letnim), aż do cykli minutowych.
W przypadku większości gospodarek osiągają one różne fazy cyklu hossa-bessa w różnym czasie. Zazwyczaj hossa zaczyna się na rynku dolara, aby następnie przejść na rynek obligacji, akcji, nieruchomości, aż do rynku surowców.
Część faz może zachodzić na inne, jednak ogólna prawidłowość jest zauważalna. Zawsze istnieje rynek, na którym można zarabiać i korzystać ze wzrostów cen.
Przykładowy model cyklu Kitchina – dla zobrazowania sytuacji na giełdzie
- Faza I: Początek recesji – hossa na rynku obligacji, bessa na rynku akcji i surowców naturalnych
- Faza II: Pogłębienie recesji – zakończenie hossy na rynku obligacji, koniec bessy – na skutek zniechęcenia na rynku; widoczny spadek cen na rynku surowców
- Faza III: Początki ożywienia – spadek zysków z obligacji, hossa w akcjach; wzrost cen surowców i akcji
- Faza IV: Ekspansja w toku – bessa w obligacjach, hossa w akcjach; ceny surowców zaczynają wzrastać
- Faza V: Szczyt wzrostu – obligacje kontynuują spadki, a akcje osiągają szczyty notowań i zaczynają powoli spadać; silne tendencje wzrostowe na rynku surowców naturalnych
- Faza VI: Początek recesji – koniec bessy w obligacjach, akcjach i surowcach naturalnych.