menu

Strona Główna > Newsy > Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat


Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu 2021 wzrosły o 5,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W porównaniu z lipcem wskaźnik CPI wzrósł o 0,2%. To największy wzrost inflacji od 20 lat, ponieważ ostatnio tak wysokie wskaźniki notowano w czerwcu 2001 roku.

Wysoka inflacja była napędzana przede wszystkim przez ceny paliw, które według szacunków GUS są wyższe o 28% niż w sierpniu 2020 roku. Nośniki energii podrożały o 6,1%, a żywność i napoje bezalkoholowe o 3,9%. Dzisiejsze dane to tylko wstępna publikacja, a pełny raport o inflacji z podziałem na poszczególne kategorie zostanie opublikowany 15 września.

Inflacja cenowa na poziomie 5% rocznie to w dłuższej perspektywie istotny problem dla siły nabywczej pieniądza. Jeśli taki stan utrzymałby się w kolejnych latach, to polska waluta w ciągu 13 lat może stracić połowę wartości. Inflacja na takim poziomie przede wszystkim uderza w oszczędności zgromadzone w bankach czy obligacjach skarbowych, gdzie odsetki są obecnie zbliżone do zera.

Rośnie konsumpcja i inwestycje

Zdaniem Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro w Polsce, w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na spadek inflacji. Sytuacja ekonomiczna zwiększa presję na Radę Polityki Pieniężnej w kwestii podwyżek stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 8 września. Majtkowski podkreśla, że jednocześnie z inflacją poznaliśmy odczyt PKB za II kwartał – wyniósł on rekordowe 11,1% rok do roku. Konsumpcja wzrosła o 13,3% rok do roku, a inwestycje wzrosły o 5% rok do roku.

– Tak wysoka inflacja oznacza, że roczne lokaty bankowe o przeciętnym rynkowym oprocentowaniu, zakończone w sierpniu 2021 roku (zakładane we wrześniu 2020 roku) przyniosły realnie rekordową stratę wynoszącą ponad 5% – dodaje Paweł Majtkowski.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę