menu

Strona Główna > Newsy > Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat


Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu 2021 wzrosły o 5,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W porównaniu z lipcem wskaźnik CPI wzrósł o 0,2%. To największy wzrost inflacji od 20 lat, ponieważ ostatnio tak wysokie wskaźniki notowano w czerwcu 2001 roku.

Wysoka inflacja była napędzana przede wszystkim przez ceny paliw, które według szacunków GUS są wyższe o 28% niż w sierpniu 2020 roku. Nośniki energii podrożały o 6,1%, a żywność i napoje bezalkoholowe o 3,9%. Dzisiejsze dane to tylko wstępna publikacja, a pełny raport o inflacji z podziałem na poszczególne kategorie zostanie opublikowany 15 września.

Inflacja cenowa na poziomie 5% rocznie to w dłuższej perspektywie istotny problem dla siły nabywczej pieniądza. Jeśli taki stan utrzymałby się w kolejnych latach, to polska waluta w ciągu 13 lat może stracić połowę wartości. Inflacja na takim poziomie przede wszystkim uderza w oszczędności zgromadzone w bankach czy obligacjach skarbowych, gdzie odsetki są obecnie zbliżone do zera.

Rośnie konsumpcja i inwestycje

Zdaniem Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro w Polsce, w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na spadek inflacji. Sytuacja ekonomiczna zwiększa presję na Radę Polityki Pieniężnej w kwestii podwyżek stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 8 września. Majtkowski podkreśla, że jednocześnie z inflacją poznaliśmy odczyt PKB za II kwartał – wyniósł on rekordowe 11,1% rok do roku. Konsumpcja wzrosła o 13,3% rok do roku, a inwestycje wzrosły o 5% rok do roku.

– Tak wysoka inflacja oznacza, że roczne lokaty bankowe o przeciętnym rynkowym oprocentowaniu, zakończone w sierpniu 2021 roku (zakładane we wrześniu 2020 roku) przyniosły realnie rekordową stratę wynoszącą ponad 5% – dodaje Paweł Majtkowski.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę