menu

Strona Główna > Newsy > Inflacja w Polsce przerobiła 500 plus na 420 plus

Inflacja w Polsce przerobiła 500 plus na 420 plus


Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, przygotował komentarz związany z inflacją. Dowiadujemy się w nim, że 500 złotych sprzed 5 lat, jest dziś warte niecałe 420 zł. 

Inflacja uderza nie tylko w oszczędności, ale obniża także wartość świadczeń socjalnych, które nie mają wbudowanego mechanizmu waloryzacji. Program 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku jako realizacja jednej z głównych obietnic wyborczych PIS. Od samego początku zakładał jednak, że kwota świadczenia będzie stała i niewaloryzowana. Z tego powodu wraz z postępującą dewaluacją złotego, realna wartość świadczenia maleje z miesiąca na miesiąc. Ostatni rekordowy wzrost inflacji, która osiągnęła w listopadzie poziom 7,7%, sprawił że jego wartość zaczęła spadać coraz mocniej.

Inflacja przerobiła 500 plus na 420 plus

Świadczenie 500 plus jest dziś warte mniej niż 420 zł w cenach z kwietnia 2016 roku, czyli momentu startu tego programu. Prognozujemy, że z powodu wysokiej inflacji na jesieni przyszłego roku 500 plus zamieni się w 400 plus. Za 500 zł z programu można dziś kupić 83 litry benzyny, podczas gdy na jego starcie było to 116 litrów. – komentuje Paweł Majtkowski.

W grudniu 2021 roku realna wartość 500 złotych wypłacanych w ramach programu wynosi zaledwie 419 zł w cenach z kwietnia 2016 roku. Wynika to z faktu, że skumulowana inflacja w okresie od 1 kwietnia 2016 do końca listopada 2021 wyniosła prawie 20%.

W zależności od dalszych prognoz wzrostu inflacji, wartość świadczenia spadnie poniżej 400 złotych pomiędzy październikiem a grudniem 2022 roku. 

Nieuwzględniona benzyna

Analityk eToro zwraca jednak uwagę, że inflacja CPI podawana przez GUS, opiera się na przeciętnym koszyku dóbr konsumpcyjnych, który nie uwzględnia wszystkich produktów. M.in. tych, które podrożały jeszcze bardziej niż inflacja. Przykładowo w kwietniu 2016 roku benzyna 95 kosztowała na stacjach benzynowych 4,30 zł/l, a obecna cena to 6 zł/l, czyli 39% więcej. 5 lat temu za świadczenie 500 plus można było kupić 116 litrów paliwa, podczas gdy dziś są to tylko 83 litry.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę