menu

Strona Główna > Newsy > Inwestorzy indywidualni w wieku przedemerytalnym interesują się akcjami AI

Inwestorzy indywidualni w wieku przedemerytalnym interesują się akcjami AI


Broker internetowy eToro przeprowadził badania, w których skupił się m.in. na podejściu inwestorów do akcji spółek z branży sztucznej inteligencji (AI). Wyniki ankiety wskazują, że inwestorzy w wieku co najmniej 55 lat przyjmują rewolucję AI z otwartymi ramionami, a liczba inwestujących w akcje AI na platformie eToro rośnie w szybszym tempie niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej.

Wzrost zainteresowania AI to efekt premiery ChatGPT. W pierwszym kwartale 2023 roku nastąpił 60-procentowy skok w otwieraniu pozycji dla akcji spółek AI przez osoby powyżej 55 roku życia w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 roku. W przypadku użytkowników w wieku 18-34 lat, wzrost ten wynosi 41%, a w przypadku użytkowników w wieku 35-44 lat – 54%.

C3.ai najpopularniejszą spółką branży AI

Wśród akcji w koszyku AI największym zainteresowaniem osób powyżej 55 lat cieszyła się spółka C3. ai (wzrost o 22 tys. procent, trzykrotnie wyższy niż obserwowany w innych grupach wiekowych). C3. ai jest jedną z wielu firm z branży AI, które odnotowały ogromne wzrosty cen akcji w 2023 r., Akcje te wzrosły o 106% od początku roku, co wyjaśnia nagły wzrost liczby użytkowników eToro posiadających akcje tej spółki.

Osoby powyżej 55 roku życia zwróciły się także w stronę Intela (wzrost o 93%). Inne spółki, które cieszyły się wzmożonym zainteresowaniem inwestorów w wieku powyżej 55 lat to NVIDIA (wzrost liczby nowych pozycji o 91%) i SenintelOne ( wzrost o 84%).

Dane z ostatniego badania eToro Puls Inwestora Indywidualnego – globalnej ankiety przeprowadzonej wśród 10 000 inwestorów indywidualnych w 13 krajach – potwierdzają trend, który wskazuje, że znaczna liczba osób powyżej 55 roku życia jest gotowa włączyć AI i uczenie maszynowe do swego spektrum inwestycyjnego. 17% respondentów stwierdziło, że planuje zwiększyć inwestycje w sektorach, które mogą skorzystać z AI, podczas gdy zaledwie 5% twierdzi, że zmniejsza alokację w takich sektorach. Ponadto 46% osób z tej grupy wiekowej skorzystałaby z AI lub uczenia maszynowego w zarządzaniu swoim portfelem.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę