Izrael chce wydać USA 6 obywateli oskarżonych o oszustwo na opcje binarne
Izraelska prokuratura zwróciła się do Sądu Okręgowego w Jerozolimie o wydanie zgody na ekstradycję sześciu obywateli Izraela do USA, gdzie mieliby stanąć przed sądem w sprawie oszustwa związanego z opcjami binarnymi. Proceder był skierowany do obywateli USA i innych krajów i w latach 2016-2017 spowodował straty inwestorów w kwocie 145 mln USD.
Lokalny izraelski dziennik ekonomiczny The Marker twierdzi, że sześciu obywateli, którzy zostali aresztowani we wtorek w związku z ich udziałem w oszustwie to Uri Maimon, Nissim Alfasi, Oron Montgomery, Dave Barzilai, Afik Tori i Gilad Magozi.
Według wcześniejszych doniesień medialnych, Lee Elbaz, była dyrektor generalna Yukom Communications, która prowadziła nieuczciwy proceder przez fałszywe strony internetowe BigOption i BinaryBook, została w 2019 roku skazana na 22 lata więzienia przez sąd w stanie Maryland. Od tego czasu próbuje podważyć wyrok.
Pracownicy firmy oszukiwali inwestorów
Według dokumentów sądowych, pracownicy firmy Yukom pod kierunkiem Elbaz wprowadzili w błąd inwestorów, którzy inwestowali w nieuczciwą działalność opartą na opcjach binarnych. Firma, poprzez kilka centrów telefonicznych działających w Cezarei i Tel Awiwie, składała propozycje potencjalnym inwestorom twierdząc, że działa w ich imieniu i na ich korzyść, tymczasem czerpała zyski ze strat ponoszonych przez inwestorów. Ponadto pracownicy podawali inwestorom fałszywe nazwiska i kwalifikacje, jednocześnie twierdząc, że pracują z Londynu.
Lee Elbaz została aresztowana w 2017 roku podczas podróży do Nowego Jorku, a następnie skazana wraz z 15 innymi oskarżonymi w tej sprawie. W gronie ukaranych znalazła się m.in. Lissa Mel, była uczestniczka izraelskiego reality show. W sierpniu 2018 została skazana na 12 miesięcy pozbawienia wolności za udział w procederze.
W dochodzeniu prowadzonym przez FBI ustalono, że w latach 2016-2017 oszuści wyłudzili od inwestorów 145 mln USD, a zwrócili im jedynie 20 mln USD. Agenci FBI doszli do takich wniosków po wizycie w siedzibie firmy Yukom w Izraelu, do której doszło w 2018 roku.