menu

Strona Główna > Newsy > Kciuki w dół dla kryptowaluty Facebooka

Kciuki w dół dla kryptowaluty Facebooka


Rządy i światowi regulatorzy rynków finansowych przyglądają się Librze, wielu z nich jest sceptycznych.

Demokraci z Komisji Finansowej Kongresu USA wzywają Facebook by zatrzymał projekt. Do amerykańskiego kontynentu dołącza Europejski Bank Centralny, domagając się nadzoru i regulacji przy tworzeniu nowej kryptowaluty. Zapowiedziany w połowie czerwca br. projekt Libra wzbudził ogrom kontrowersji. Pomysł giganta może znacząco wpłynąć na oblicze globalnego systemu finansowego. Nie brakuje więc wrogów dla nowej kryptowaluty.

Idea Libry

Facebook zamierza wprowadzić własną kryptowalutę w 2020 roku. Oparta na technologii blockchain Libra, miałaby służyć ponad dwóm miliardom użytkowników portalu społecznościowego na całym świecie. Przelewy byłyby dokonywane przez platformy Messenger i WhatsApp. Za portfele i wygodną obsługę wirtualnej waluty ma być odpowiedzialna aplikacja Calibra. Pod tą samą nazwą zaczyna funkcjonować nowy dział Facebooka odpowiedzialny za dostarczanie usług finansowych. Calibra w przyszłości miałaby znacznie poszerzyć swoją ofertę. Libra w założeniu miałaby być sposobem na wygodne i wiarygodne płatności przez Internet, dostępne także dla ludzi zamieszkujących kraje o słabo rozwiniętej infrastrukturze bankowej. Pisaliśmy o tym także tutaj, w artykule z 20 czerwca 2018 roku.

Za finansowe wsparcie projektu odpowiedzialne jest konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którego skład wchodzi już kilkadziesiąt różnych firm i podmiotów, docelowo ma być ich około setki. Każdy z nich ma zainwestować 10 milionów funtów na realizację i utrzymanie projektu, który nadzoruje były szef platformy PayPal – David Marcus. Facebook zatrudnił także Eda Bowlesa, dyrektora banku Standard Chartered. Do najbardziej znanych firm zaangażowanych w projekt Libra należą:

  • PayPal, Visa, Mastercard, PayU,
  • Lyft, Uber, Spotify,
  • Ebay, Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Obawy Regulatorów

Facebook chce wejść do systemu finansów na skalę do tej pory niespotykaną dla żadnej prywatnej firmy. W przeciwieństwie do państw nie posiada instrumentów, dzięki którym mógłby jednostronnie narzucać zobowiązania finansowe innym, musi tez opierać się wyłącznie na własnych środkach. W razie krachu najprawdopodobniej nie byłby w stanie sam się uratować. Jeżeli takie okoliczności mają miejsce w sektorze bankowym, państwo wspomaga bank lub pozwala mu upaść. Jak byłoby w przypadku Facebooka nie wiadomo. Żaden emiter prywatnego pieniądza nie próbował lub nie miał możliwości by wyjść ze swoim żetonem do niemal 1/4 (lub nawet 1/3) populacji planety. Libra ma być powiązana z koszykiem walut, wymienialna w każdej chwili i w dowolnych kwotach. Firmy zaangażowane w projekt raczej nie mają jednak szans na zgromadzenie wystarczających rezerw by zapewnić Librze pokrycie, zaś nowa waluta bez niego byłaby nie do przyjęcia choćby dla USA.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone USA boja się Libry, Facebook

Przedstawiciele, kontrolowanej przez Demokratów, Komisji Finansów Kongresu USA naciskają na Facebook by przerwał prace nad Librą. Chcą mieć czas by ustalić możliwe zagrożenia, jakie może powodować kryptowaluta dla globalnego systemu finansowego. Mark Zuckerberg, Sheryl Sandberg oraz David Marcus otrzymali list od przewodniczącej komisji – Maxine Waters, w którym wyraża swoje zaniepokojenie projektem oraz formalizuje prośbę o jego wstrzymanie.

Jeśli produkty i usługi takie jak te są regulowane niewłaściwie i bez wystarczającego nadzoru, mogą stwarzać ryzyko systemowe, które zagraża amerykańskiej i globalnej stabilności finansowej. (…) konieczne jest, aby Facebook i jego partnerzy natychmiast zaprzestali realizacji planów, dopóki organy regulacyjne i Kongres nie będą miały możliwości zbadania tych zagrożeń i podjęcia działań

– czytamy w liście.


Obawy związane z Librą nie dotyczą tylko amerykańskich Demokratów. Republikański przewodniczący senatu ds. bankowości – Mike Crapo zapowiedział przesłuchanie Davida Marcusa. Szef Calibry stawi się na rozprawie 16 lipca by odpowiedzieć na obawy kongresu związane z nową walutą oraz ochroną danych. Dzień później swoje przesłuchanie zapowiedziała komisja Waters.

Przedstawiciele Kongresu zwracają też uwagę na sprawę Cambridge Analytica, która pokazała, że Facebook nie zawsze panuje nad ochroną danych swoich użytkowników. Po potężnej aferze, Mark Zuckerberg został przesłuchany przez amerykańską komisję, a firmie grozi grzywna w wysokości 5 miliardów dolarów. Stany Zjednoczone mają też powody do obaw, że sukces Libry ograniczy dominację dolara w światowym handlu.

Unia Europejska

Unia Europejska przygląda się kryptowalucie Libra, którą chce wprowadzić Facebook

Po sygnałach zwiastujących, że Stany Zjednoczone nie pozwolą Facebookowi na zbyt łatwą realizację ambitnych planów, uaktywnił się także Europejski Bank Centralny (EBC). Jak doniosła 7 lipca agencja Bloomberg: członek zarządu tej instytucji Benoit Coeure komentował, że dopuszczenie bez regulacji do powstania tak globalnego i nowego narzędzia, jakim jest Libra, byłoby zwyczajnie nieodpowiedzialne. Zwrócił też uwagę na to, że organizacje zajmujące się regulacjami na rynku finansowym działają zbyt wolno, jak na zmieniające się warunki.

Wszystkie te projekty są dość użytecznym sygnałem alarmowym dla organów regulacyjnych i władz publicznych, ponieważ zachęcają nas do postawienia szeregu pytań i mogą sprawić, że ulepszymy metody, według których wykonujemy naszą pracę.

– skomentował Benoit Coeure.


Reakcja przedstawiciela EBC nie jest zaskoczeniem, ponieważ unijne instytucje z reguły nieufnie podchodzą do zagadnień związanych z kryptowalutami. Jest też odbiciem obaw sektora finansowego, który jest zaniepokojony perspektywą takiej konkurencji, zwłaszcza że w skład Stowarzyszenia Libra nie wchodzi żaden bank.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

cftc wejście do siedziby

113 postępowań CFTC zakończonych nałożeniem kar w 2020

Amerykańskie organy regulacyjne ds. kontraktów futures i opcji w roku 2020 mają mnóstwo pracy. Niedawno ...
Czytaj dalej
fmsa ostrzega przed oszustwami mlm na rynkach forex, cfd i kryptowalut

Belgijskie FSMA: uwaga na oszustwa na Tinderze

Belgijski nadzór finansowy (FSMA) ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych Na fałszywe oferty inwestycyjne można ...
Czytaj dalej
Francuski AMF sprzecza się z UE na temat Brexitu i potencjalnego zagrożenia dla reszty krajów

AMF wzywa do zmiany przepisów instrumentów pochodnych

Francuski organ nadzoru rynku papierów wartościowych (AMF) uważa, że UE powinna ustalić zasady obrotu instrumentami ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z Maxiflex

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała komunikat o osiągnięciu porozumienia z firmą Maxiflex ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę